Nie wierzymy tylko i wyłącznie dla samych siebie. Mamy realny wpływ na życie innych ludzi.  Z naszej miłości,  radości, nadziei czerpią ludzie z którymi spotykamy się na co dzień – mówił Ojciec Witold Hetnar do Dzielnych Niewiast w czasie homilii podczas Mszy św., która została odprawiona podczas pierwszo sobotniego spotkania w Krakowie. 

W dzisiejszej ewangelii Andrzej przyprowadza do Jezusa swojego brata, Piotra (J 1, 35-42).  Jak bardzo ta braterska propozycja zmieniła jego życie. Pamiętajmy o tym, ze jesteśmy tutaj dla tych których kochamy. Rozwijajmy swoją kobiecość, talenty i dary po to, żeby potem podzielić się z innymi ludźmi tym dobrem.

Jan Chrzciciel wspomniany w ewangelii ukazuje nam bardzo ważną postawę.  On umie oddać swoich uczniów Jezusowi. Jan został posłany przed Barankiem, to od niego ludzie przyjmowali chrzest.  Można powiedzieć, że zdobył popularność, pociągnął za sobą ludzi. W tym wszystkim Jan jest świadomy swojej misji.  Gdy nadchodzi odpowiedni czas wskazuje na Jezusa. Wyznaje że to właśnie Jezus jest oczekiwanym mesjaszem. Przekazuje uczniów Jemu, zaznacza że to właśnie za Nim powinni pójść.  Może nam też zdarzy się kogoś za sobą pociągnąć, zachwycić? Czy oddajemy takich ,,złowionych” ludzi Bogu, wskazujemy na Niego? Czy też zagarniamy ich dla siebie, jako swoją własność i swój łup?

  Jezus dzisiaj pyta ,,Czego szukacie?” On jest zainteresowany tym że ktoś za nim poszedł. Tym że ty tutaj jesteś. Zastanawiasz się nad sobą. Szukasz czegoś. On to widzi. Sam wychodzi z inicjatywą, prowokuje, zadaje pytanie. Dlaczego tu jesteś? Czego chcesz? Nawet jeśli Twoja odpowiedz nie będzie idealna, warto ją dać. Sobie i Jemu. Może nie chcesz się przyznać dlaczego za nim idziesz? Może chcesz uzdrowienia, liczysz na jakieś korzyści? Może to czysta ciekawość? Nawet jeśli wstydzisz się tego jaka jest prawda, to stań przed Nim w tej prawdzie. Powiedz mu czego u Niego szukasz. On przecież i tak o tym wie, przenika Twoje myśli. Ale chce, żebyś Ty sam mu je wyznał.

Uczniowie zapytali Go ,,gdzie mieszkasz?”, a  On zaprosił ich do siebie: ,,chodźcie, a zobaczycie”.  Możemy próbować sobie wyobrazić jak wyglądał jego dom, jaka panowała atmosfera. Jezus nauczył się zawodu od swojego Opiekuna, być może miał w domu jakieś zrobione przez siebie meble? Jeśli ktoś wpuszcza nas do swojego domu, pokazuje nam swoją prywatną przestrzeń. W domu jest miejsce do spania, jedzenia, pracy i odpoczynku. Ewangelia mówi, że poszli zobaczyć i  pozostali tam. A Jan pisząc  tę ewangelię po wielu latach pamięta, o której to było godzinie. Jak bardzo niezwykłe  musiało być  mieszkanie Jezusa, skoro Jego uczeń tak bardzo tę wizytę zapamiętał.

Tekst: Monika. Zdjęcie: pixabay

1 Komentarze

  1. Moniko, dzięki Twojemu tekstowi mogę nadal zgłębić sens tej ewangelii nadanej przez Ojca Witolda. Czytałam go już kilka razy i za każdym kolejny m wychwytywałam coś nowego. Niesamowite! Dziękuję.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This div height required for enabling the sticky sidebar