Jak zbudować zespół zaangażowanych osób potrafiących pracować?

Opublikowane przez Redakcja Kraków w dniu

Na powyższe pytanie, udzielił odpowiedzi dr Jerzy Kołodziej na ostatnim marcowym spotkaniu Dzielnych Niewiast Krakowie.

Otóż, tak jak w każdym zespole czy to w pracy, w rodzinie lub wspólnocie, potrzebna jest osoba LIDERA. Wielu z nas myli ją z osobą kierownika, który posiada największą wiedzę i jednocześnie ma władzę dekretowania zadań. Tymczasem okazuje się, iż wiedza nie jest najważniejsza, a model kierownika w dzisiejszym świecie, w zupełności już się nie sprawdza i jest nieaktualny. To właśnie LIDER wysuwa się naprzód i staje na czele…lider mający wizję pracy zespołu:) Co to oznacza? Tzn., że „widzi szerzej i dalej”, jest odpowiedzialny za innych oraz inspiruje do działania. To SŁUGA SŁUG, za którym chętnie i ochoczo podążają inni 🙂

Kolejnym istotnym elementem zaangażowanego zespołu to przynależność do ORGANIZACJI, która ma jasno określoną i nazwaną MISJĘ, wyrytą w sercu każdego członka zespołu. Misja stanowi tu odpowiedź na pytanie, jaką wartość wnosimy dla świata, którą potrzebuje i jak to zrobimy. To wspólna, przejrzysta i jednakowa dla wszystkich wizja całego zespołu. Organizacja pracy to także deklarowane, wyznawane WARTOŚCI (szacunek, uczciwość, odpowiedzialność), ustalone ZASADY (tu nie ma miejsca dla pasażerów „na gapę” 🙂 każdy coś wnosi i jest potrzebny) oraz CELEBROWANIE (codziennych zadań, bycie wdzięcznym).

W całej organizacji pracy i przewodzeniu jej przez osobę lidera, należy jeszcze sobie odpowiedzieć na pytanie czy UMIEM PRACOWAĆ. Ta umiejętność przejawia się w zamykaniu i finalizowaniu spraw, bo tylko takie sprawy de facto, mają i wnoszą wartość w przeciwieństwie do spraw w toku, których co najwyżej powinno być dwie lub trzy. Istotnym elementem pracy jest również podział spraw na mniejsze części, tzw. dekompozycja, tak by ich realizacja przyniosła oczekiwaną wartość.

Mając, więc do wykonania listę spraw należy pamiętać o technice 4D, tj.:

  • poddaj analizie, czy daną sprawę muszę wykonać teraz, jeśli TAK to ją wykonaj, jeśli NIE to ją odłóż,
  • sprawy, które mogę zrobić „w 2 minuty” sfinalizuj i zamknij natychmiast,
  • sprawy, które zajmują znacznie więcej czasu, powierz do wykonania innym (deleguj),
  • sprawy, które nie są pilne na teraz, wymagają więcej czasu i nie masz osób, którym mógłbyś im je powierzyć, odpowiednio zaplanuj 🙂

Każda praca jako nieodłączny element życia człowieka, powinna nieść misję a jednocześnie wnosić wartość dla tego świata. Jeśli spojrzymy na nią z perspektywy Słowa Bożego, to pamiętajmy, iż Bóg za wierność i wypełnianie Jego poleceń, będzie błogosławił każdą pracę Twoich rąk!

Kolejne, już trzecie spotkanie z cyklu „Czy umiem pracować” odbędzie się już w pierwszą sobotę kwietnia 🙂

Tekst: Agnieszka i Beata, wybór zdjęć: Agnieszka.

Źródło zdjęć: pixabay


1 komentarz

Marzena · 5 kwietnia 2019 o 07:09

Przeczytałam z wielkim zainteresowaniem. Choć nie byłam na warsztacie, dzięki temu wpisowi mogę coś nowego poznać i wziąć dla siebie. Cieszy mnie to. Dziękuję!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *