To hasło było tematem konferencji Dzielnych Niewiast,  6 kwietnia 2019r. w Krakowie, z cyklu o wewnętrznym uzdrowieniu. Prowadząca, Irena, zaczęła od postawienia pytań :

Czy wierzysz,  że Bóg, tak naprawdę, kocha Cię?

Jak mówisz o sobie – dobrze czy źle?

Jaka jest Twoja postawa –  jak się zachowujesz?

Kiedy zbytnio koncentrujemy się na naszych problemach możemy nie postrzegać żadnych owoców, które Bóg hojnie nam daje codziennie. Może się zdarzyć, że nie akceptujemy siebie – przyczyną może być wykrzywiony obraz nas samych, na skutek czego nie jesteśmy w stanie dostrzec tego dobra i piękna, które Bóg włożył w nasze serca. Źródłem mogą być negatywne doświadczenia z przeszłości oraz nasza zwykła codzienność.  Może ktoś powiedział do Ciebie – jesteś brzydka, gruba, głupia, do niczego się nie nadajesz, jesteś wielką pomyłką, nikt Cię nie kocha, inni są lepsi od Ciebie. To kłamstwo zostało zasiane w naszych sercach i do dnia dzisiejszego może przysłaniać  prawdę o tym jacy naprawdę jesteśmy. Stąd ciągłe uczucie niepewności i niepokoju. Warto mieć na uwadze, że opinia innych nie może warunkować naszej wartości . Bóg uzdrawia nasze serca od tych kłamstw, trzeba tylko na Niego się otworzyć i prosić o uzdrowienie. To nie puste słowa lecz rzeczywistość  tu i teraz.

Bóg stworzył nas żebyśmy przeżywali nasze życie czując się pewnie i bezpiecznie, żebyśmy były kochane, szczęśliwe, zadowolone i pogodne w relacjach z innymi. Jesteśmy zaproszone aby wejść  do ogrodu – motywem przewodnim wszystkich konferencji  jest obraz ogrodu – i zobaczyć jakie owoce w nim są dojrzałe. Jesteśmy zaproszone żeby zajrzeć w głąb własnego serca.

Kolejnym punktem konferencji był temat „Od narzekania do wdzięczności”.

Bóg nieustannie troszczy się o nas i błogosławi nam. Niejednokrotnie nie jesteśmy w stanie dostrzec tego, ponieważ nasze oczy i serce są zakryte zasłoną braku wdzięczności. Przykładem takiej zasłony jest postawa narodu wybranego. Bóg prowadził swój lud przez pustynię – dawał codziennie im świeży pokarm (mannę), był to znak opatrzności Bożej, Jego troski i opieki. Ludowi jednak szybko się to znudziło, nie byli w stanie dziękować lecz zaczęli narzekać, że dostawali wciąż to samo. To szemranie zasłoniło im cel do którego zmierzali, a zmierzali do ziemi obiecanej.

W jaki sposób możesz doświadczyć uzdrowienia i zacząć zbierać owoce wdzięczności?

Wdzięczność za dobro jest aktem wiary. Codzienna wieczorna modlitwa jest dobrym miejscem na praktykę codziennej wdzięczności. Nasza wdzięczność pomoże nam w doświadczaniu błogosławieństwa Bożego w codzienności.  Św. Paweł w 1 Tes 5,18 mówi: „W każdym położeniu dziękujcie, taka jest bowiem wola Boża w Jezusie Chrystusie względem was”. To z czasem stanie się sensem też Twego życia.

Jak  pielęgnować  postawę wdzięczności ?

Prowadząca konferencję  zaproponowała 5 kroków aby doświadczyć uzdrowienia i zacząć zbierać owoce wdzięczności:

1. Posłuchaj własnych narzekań. O czym mówią twoje narzekania?

2. Zastanów się następnie, które z twoich narzekań wskazują na kłamstwa, w które uwierzyłaś?

3. Pomyśl w jakich dziedzinach życia i jakich okolicznościach przyłapujesz się na szemraniu, braku wiary, zwątpieniu w Boże prowadzenie i Jego obecność w Twoim życiu?

4. Wybierz drogę wdzięczności. Wdzięczność oświeca nasze działanie i przywraca pozytywne myślenie.

5. Zmień sposób myślenia i mówienia. Twoja mowa bardzo wpływa na twoje działanie i sposób myślenia.

Delektowanie się owocami.

Zostałyśmy zachęcone przez Irenę słowami : „Zacznij uprawiać wdzięczność, aby ten zaciemniony narzekaniem mur zaczął świecić blaskiem Twojej wdzięczności. Narzekanie i szemranie zaśmiecają ogród naszego życia”.  Irena nawiązała do obrazu „Ogród”, który od pierwszej konferencji towarzyszy nam w rozważaniach. Kwiaty na murze są najbardziej rozwinięte, cieszą oko, ładnie wyglądają – co zrobić abyś była takim pięknym kwiatem? Zacznij uprawiać wdzięczność aby ogród Twego życia zaczął wydawać takie dojrzałe i smaczne owoce.

Prawdziwe duchowe delektowanie się owocami polega na wielbieniu Boga. Uwielbienie, pójście na Adorację pomaga w zatrzymaniu pokoju w naszych sercach, przywraca radość. Uwielbienie pomaga zaczerpnąć ze źródła prawdy jaki jest Bóg. Żeby móc delektować się Jego owocami potrzeba zwolnić  tempo naszego życia. Kiedy świadomie zwolnisz krok – robisz miejsce na to, co się naprawdę liczy. Czas – poświęcony na rozważanie Słowa Bożego – zaowocuje dojrzałymi owocami naszego życia.

Pamiętam, jak rok temu – na Majówce dla kobiet – na nowo odkryłam jak ważnym jest uwielbienie Boga w moim życiu, jak ważnym jest codzienna wdzięczność Bogu, wynikająca z potrzeby mego serca. Jak ważnym jest bezinteresowne uwielbienie Trójcy Świętej – stanięcie przed Bogiem nie z prośbą lecz wielbiąc Go za tu i teraz.

W tym okresie Oktawy Wielkanocnej, posłużę się słowami świętego Pawła z listu do Kolosan: „Umarliście bowiem i wasze życie jest ukryte z Chrystusem w Bogu. […] Słowo Chrystusa niech w was przebywa z [całym swym] bogactwem: z wszelką mądrością nauczajcie i napominajcie samych siebie przez psalmy, hymny, pieśni pełne ducha, pod wpływem łaski śpiewając Bogu w waszych sercach”. Czytając Słowo Boże napominam samą siebie i czerpię ze źródła  Jego Mądrości.

Pragnę patrzeć Jego oczami na siebie.

Tekst i wybór zdjęć: Nowa Ja

Źródło zdjęć: pixabay

2 Komentarze

  1. Był to dla mnie kolejny przepiękny czas na dzielnych super temat dużo dający do myślenia do zastanowienia się faktycznie nad sobą skoro mnie Bóg stworzył to stworzył piękną to dlaczego ja się krytykuje ??? Dużo mam w sobie wad ale kto ich nie ma??? Ale musimy nad nimi tak pracować, by móc patrzeć na siebie tymi oczami Boga.. a jest to możliwe, ponieważ dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych.. Dzięki Irenka za ten trudny ale piękny tamat..jestes cudowną kobietą.. jak i Wy wszystkie dzielne niewiasty..już długo nie pisałam tu ale już nadrabiam.. i czekam na majówkę z Wami..miłego długiego weekendu życzę.. Jola M..

  2. A i warsztaty miałam cudne, właśnie o ogrodach i nasza wspaniała Ela z naszej wspólnoty Sumsum Corda..pięknie mówiła o kwiatach..pokazala różne rodzaje ogrodów, w różnych wiekach, jak je projektowano, jakie kwiaty były sadzone. Można było słuchać i uczyć się jak sadzić kolorami by było estetycznie i pięknie zarazem. Mam nadzieję że będzie kolejny warsztat na ten temat..

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This div height required for enabling the sticky sidebar