Co wspólnego ma rewolucja francuska czy misja w Afganistanie z kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa?
Objawienia Serca Jezusowego.
Święta Małgorzata Maria Alacoque to francuska zakonnica – wizytka żyjąca w latach 1647-1690 w pięknej miejscowości Paray-le-Monial.
To jej, w czasie pierwszego objawienia, Pan Jezus pokazał swoje serce pełne ognia mówiąc:
„Moje Boskie Serce płonie tak wielką miłością ku ludziom, że nie może już powstrzymać w sobie płomieni tej miłości. Trzeba, aby ta miłość została rozlana i ukazana za twoim pośrednictwem ludziom, by zostali ubogaceni cennymi skarbami, które ci odsłaniam.”
W drugim objawieniu Pan Jezus ponownie ukazał Małgorzacie swoje serce i wymienił dobrodziejstwa i łaski jakie da czcicielom Jego Serca: „To nabożeństwo – pisze święta Małgorzata – jest ostatnim wysiłkiem Jego miłości i będzie dla ludzi jedynym ratunkiem w ostatnich czasach”. Potem następują kolejne objawienia Serca Jezusowego.
12 obietnic dla czcicieli Serca Jezusowego.
Pan Jezus dał Małgorzacie Marii Alacoque dwanaście obietnic, dotyczących czcicieli Jego Serca:
1. Dam im łaski, potrzebne w ich stanie.
2. Ustalę pokój w ich rodzinach.
3. Będę ich pocieszał w utrapieniach.
4. Będę ich pewną ucieczką w życiu, a szczególnie w godzinę śmierci.
5. Będę im błogosławił w ich przedsięwzięciach.
6. Grzesznicy znajdą w mym Sercu źródło i ocean miłosierdzia.
7. Dusze oziębłe staną się gorliwymi.
8. Dusze gorliwe prędko dojdą do doskonałości.
9. Będę błogosławił domom, w których wizerunek Serca mojego będzie czczony.
10. Osoby, które będą to nabożeństwo rozszerzały, będą miały imię swoje wypisane w Sercu moim.
11. Dam kapłanom dar wzruszania serc nawet najzatwardzialszych.
12. W nadmiarze miłosierdzia Serca mojego przyrzekam tym wszystkim, którzy będą komunikować w pierwsze piątki miesiąca przez dziewięć miesięcy z rzędu w intencji wynagrodzenia, że miłość moja udzieli łaskę pokuty, iż nie umrą w mojej niełasce, ani bez Sakramentów świętych, a Serce moje będzie im pewną ucieczką w ostatniej godzinie życia.
Tak właśnie w Kościele rozpoczął się szerzyć kult Najświętszego Serca Jezusa, w tym pierwsze Piątki Miesiąca tak popularne w Polsce. Na jego propagatorkę wybrał Bóg Małgorzatę Marie Alacoque.
Film Najświętsze Serce.
Film „Najświętsze Serce” to fabularyzowany dokument, który pokazuje sedno kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa. Są w nim zawarte ciekawe świadectwa ludzi z całego świata, w tym na przykład żołnierzy z Afganistanu oraz prezydenta Ekwadoru. Pokazana jest też mapa krajów zawierzonych Sercu Jezusa. To tylko preludium to tego jak bogatą treść na temat kultu Najświętszego Serca Pana Jezusa niesie ten film. “Najświętsze Serce” przeprowadza nas przez historie świata, narodów i Kościoła związana z Jego kultem. Tu między innymi wspominana jest rewolucja francuska.
Ja obejrzałam ten film w kinie, ale tym, którzy nie wybrali się na seans polecam serdecznie zakup jego nagrania na płycie DVD. Film jest dostępny w wielu księgarniach internetowych. Stanowi on dobrą lekturę filmową dla ducha. Osobiście sprezentowałam go najbliższym pod choinkę, ale na pewno jest wiele okazji, w których można podarować go w Nowym Roku.
Szczególny obraz Serca Jezusa.
Na stronie wydawnictwa Rafael, które wyprodukowało ten film znalazłam ciekawy opis obrazu Serce Jezusa, który zamieszczony jest na okładce DVD i promuje film “Najświętsze Serce”.

“Obraz autorstwa krakowskiej artystki Marii Samborskiej opowiada o Jezusowym Sercu. Zdumiewająca jest widniejąca na nim Postać.
Wzrok przykuwa także gra światła. Światło to jest ważne, bowiem przypomina o tym, że Syn Boga „rozprasza nasze ciemności”.
Malarka przedstawia Jezusa na ciemnym tle naszych lęków, niepewności i grzechów.
Widzimy, że z Jezusowego Serca wydobywa się najcieplejsze światło, które nadaje głębszy sens naszemu życiu.
Jezus z obrazu nie jest statyczną, nieporuszoną figurą.
Jest bardzo aktywny, jedną dłonią wskazuje na swoje Serce, drugą zaprasza, aby przyjść do Niego, niejako uczestniczyć w Jego darze. Bo miłość wymaga kontemplacji, ale i konkretnego działania.
Cierniowa korona, która otacza Serce oraz przebite dłonie są świadkami tego, że droga miłości jest wymagająca i nieraz pozwala się zranić, byle nie ranić innych.
Jezusowe dłonie i Serce zostały kiedyś przebite na Kalwarii i do dziś się nie zabliźniły.
To piękny i wymagający znak oraz nauka dla naszych ludzkich miłości.
Jezusowe Serce przypomina, że miłość jest trudna do zrozumienia.
To dzięki niej bowiem we właściwy sposób rozumiemy wszystko inne. Oznacza to, że dopiero wtedy, kiedy kocham, patrzę na wszystko i wszystkich wokół tak, jak chce tego Bóg.
Ważne jest przy tym, że On daje nam siebie z miłości, zawsze pozostawiając wybór naszej odpowiedzi. Miłość nie jest nigdy narzuconym z góry nakazem.
Obraz wyraża charakter duchowości sercańskiej: rozumowania sercem, które chroni przed wyrachowaniem i upraszczaniem.”
Niech nasza wiara dzięki Sercu Jezusowemu rośnie jak potężne drzewo. Pielęgnujmy ją też takimi lekturami duchowymi jak ten film i dzielmy się nim z innymi. Baczmy, żeby nie usychała niepielęgnowana. A przede wszystkim jak mówiła święta Małgorzata Maria Alacoque: „Odpowiadajcie Mu zatem miłością na miłość i nigdy nie zapominajcie o Tym, którego miłość do was pchnęła aż do śmierci”
Tekst i wybór zdjęć: SaSanka
Źródła:
fragment obrazu Serce Jezusa Marii Samborskiej ze strony: m.niedziela.pl/artykul/49728/Obraz-Serca-Jezusa, zdjęcie Bazyliki Serca Pana Jezusa (Basilique du Sacré-Cœur): pixabay, zdjęcie płyty DVD i okładka książeczki dołączonej do płyty ze strony: rafaelfilm.pl/najswietsze-serce/
Może Cię również zainteresować:
Kliknij w niebieskie pole.