Dlaczego warto zapisywać na kartce wyznaczone cele? Czy nie wystarczy o nich myśleć? Na te i inne pytania odpowiadała Ilona Baster – specjalista ds. polityki personalnej, coach i trenerka – prowadząca warsztaty dla Dzielnych Niewiast 9 listopada 2019 r. w Krakowie.

Aby zapisać cel w sposób sensowny, musimy się nad nim chwilę zastanowić.

Gdy próbujemy ubrać w słowa nasze pragnienia i plany, okazuje się że nie jest to proste. Szukamy odpowiednich określeń, weryfikujemy które słowa będą najbardziej odpowiednie. Zapisanie celu jest pierwszym krokiem do jego realizacji.  Konieczna jest jednak chwila spokoju, samotności aby móc zastanowić się nad sobą i zebrać myśli. Jakie możemy mieć wymówki? Zmęczenie, brak czasu, praca, zajęcia domowe… Być może dlatego tak wiele osób rezygnuje już na tym etapie. Cel który nie jest zapisany, rozmywa się.

Zapisanie celu daje nam możliwość rozliczenia samych siebie. Nie zawsze musimy zrealizować nasz plan, w trakcie może się okazać że inne sprawy są ważniejsze, albo że wystąpiły przeszkody których wcześniej nie przewidzieliśmy. Nawet doświadczenie takiej pozornej ,,porażki” i nie zrealizowanie celu może być dla nas cenną lekcją. Możemy uświadomić sobie nasze ograniczenia oraz zweryfikować co tak naprawdę jest dla nas ważne. Zatem zapisujmy. Jeśli plan się nie powiedzie, będzie nam łatwiej określić co poszło nie tak. Te cenne informacje posłużą nam do przeformułowania celu, albo do podjęcia świadomej decyzji rezygnacji z niego.

Świadome planowanie i rozliczanie samych siebie pozwoli nam przyjąć odpowiedzialność za nasze decyzje.

Można nieustannie narzekać, że nasze pragnienia nie są spełnione.

Można też poświęcić chwilę czasu na zastanowienie się co tak naprawdę chcielibyśmy osiągnąć i podjąć próbę zderzenia naszych wyobrażeń z rzeczywistością.

Nawet jeśli okaże się, że plany się nie powiodły, to poznamy bardziej same siebie, uświadomimy sobie nasze możliwości i ograniczenia.

I być może przestaniemy narzekać, gdy okaże się, że cel wcale nie jest taki ważny jak wydawał się na początku.

Tekst: Monika    Zdjęcia: pixabay.com, librestock.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This div height required for enabling the sticky sidebar