Przyznaję, że ze spotkania Dzielnych Niewiast wyszłam umocniona duchowo i zrozumiałam na przykładzie Chiary Luce Badano jak bardzo nieraz zapominam oddawać swoje trudności Jezusowi. Życie Chiary Badano pokazało mi co jeszcze powinnam naprawić w swojej drodze do świętości.

 W dniu 1 kwietnia 2023 roku odbyło się kolejne spotkanie Dzielnych Niewiast u ojców Redemptorystów w Krakowie. Spotkanie rozpoczęło się Różańcem Pierwszosobotnim o godzinie 8.30 w intencji wynagradzania Niepokalanemu Sercu Maryi ale także za odbywające się w tym dniu spotkanie Dzielnych Niewiast. Myślę, że nie przypadkowo spotkania Dzielnych Niewiast odbywają się w pierwszą sobotę miesiąca. Spotkaniom patronuje Maryja Niepokalana, której Niepokalanemu Sercu jesteśmy powierzone przed rozpoczęciem spotkania. Życie Maryi daje nam przykład jak pięknie i odważnie żyć. Uczy nas miłości  do Boga Ojca i Jego Umiłowanego Syna Jezusa Chrystusa, ale także całkowitego i bezgranicznego zawierzenia woli Bożej.

Kolejnym etapem spotkania były warsztaty rozpoczęły się o godzinie 10. Trwały do godziny 12.30. Na tym spotkaniu zaproponowano nam dwa rodzaje zajęć: warsztaty modlitwy tańcem, które prowadziła Alicja Libura oraz warsztaty florystyczne, które prowadziła Monika Kudłacz. Warsztaty modlitwy tańcem zostały przez Alicję zatytułowane „Ciało jako dar”. Tak właśnie powinnyśmy myślec o swoim ciele i nim oddawać Bogu Dziękczynienie i Cześć. Trzeba pamiętać, że Pan Jezus miał ciało ludzkie i odczuwał cały ból swojej męki swojego skatowanego ciała za nasze grzechy. Nasze ciało należy szanować i oddawać nim Bogu Chwałę.

 Warsztaty florystyczne, w których ja uczestniczyłam uczyły nas piękna jakie możemy tworzyć układając kwiaty. Miałyśmy do wyboru błękitne hortensje, gerbery, czerwono- żółte tulipany, delikatny fioletowy klematis, długo niewiędnący zatrwian oraz storczyki i wiele innych kwiatów a także wiklinę, z której mogłyśmy same zapleść wieńce i ozdobić nimi doniczki, w których układałyśmy kompozycje. Powstały piękne bukiety w doniczkach, które mogłyśmy zabrać do naszych domów.

O godzinie 13.00 był pyszny obiad, przygotowany przez Panie z klasztornej kuchni. Następnie  o godzinie 14.00 uczestniczyłyśmy w Eucharystii sprawowanej przez naszego opiekuna duchowego ojca Andrzeja, który również wygłosił, krótką wzruszjącą homilię, jak zawsze odnoszącą się do Jego osobistego doświadczenia wiary. Po Mszy Świętej o godzinie 15.00 odbyła się konferencja o Chiarze Luce Badano, błogosławionej Kościoła Świętego, którą poprowadziła Anna Kubisztal. Chiara Luce Badano żyła w latach 1970 do 1990. Jej imienniczka, Chiara Lubich założycielka ruchu Focolari, nazwała Chiarę Badano, Chiara Luce, co znaczy „jasne światło”. Chiara Badano włączyła się w ruch Focolari kiedy miała dziewięć lat. Następnie dołączyli jej rodzice. To oni nauczyli ją wiary. Majac 12 lat pisze do Chiary Lubich „Odkryłam, że Jezus opuszczony jest kluczem do jedności z Bogiem i chcę go wybrać jako mojego Umiłowanego i przygotować się na Jego przyjście. Wybrać Go”.
Mając 14 lat Chiara odkryła, że nie żyje w pełni Ewangelią. Tak pisze w 1985 roku: „Odkryłam na nowo Ewangelię, zrozumiałam że nie byłam autentyczną chrześcijanką ponieważ nie żyłam nią do końca”.
Chiara była szczęśliwą, pełną życia osobą. Lubiła dbać o swój wygląd zewnętrzny. Miała przyjaciół. Chciała w przyszłości zostać lekarzem albo stewardessą. Lubiła grę w tenisa i jazdę na rowerze. Nagle odczuwa ból w ramieniu. Diagnoza to wyrok. Rak kości z przerzutami.
Wtedy zaczęła się droga jej ostatecznego uświęcenia. Przebywała w szpitalu. Miała tam zabiegi chirurgiczne i chemioterapię. Lekarze i odwiedzający ja wiedzieli że jej siła do znoszenia cierpienia oraz światło bijące z jej oczu pochodzą od tego, którego tak bardzo umiłowała Jezusa opuszczonego.  Każdy bezowocny zabieg chirurgiczny mający poprawić jej zdrowie sprawiał jej straszne cierpienie ona wtedy mówiła „Dla ciebie Jezu”.
W ostatnich dniach życia nie  przyjmowała morfiny aby cierpieć świadomie.
Ze swoją mamą przygotowała swój pogrzeb wybrała muzykę, kwiaty, uszyła sukienkę.
Mówiła, że ma to być dzień radości a nie płaczu. Odeszła 7 października 1990 roku. Jedenaście lat później, 25 września 2021 roku Chiara Luce Badano została beatyfikowana.
Chiara jest dla mnie przykładem świętego człowieka, który pokazuje mi jak zawierzyć wszystko woli Jezusa. Jak zawierzysz wszystko Jezusowi to zyskasz to co najcenniejsze czyli Jego samego.

Po konferencji poszłyśmy na Adorację Najświętszego Sakramentu, gdzie odbyła się modlitwa dziękczynienia i uwielbienia. Na zakończenie spotkania odbyło się dzielenie w grupkach. Odpowiadałyśmy na dwa pytania: kto w naszym życiu uczył nas wiary oraz czy potrafimy nasze trudne chwile i doświadczenia oddawać Jezusowi?Przyznaję, że ze spotkania Dzielnych Niewiast wyszłam umocniona duchowo i zrozumiałam na przykładzie Chiary Luce Badano jak bardzo nieraz zapominam oddawać swoje trudności Jezusowi.
Życie Chiary Badano pokazało mi co jeszcze powinnam naprawić w swojej drodze do świętości.

Tekst: Kasia
Zdjęcia Stanisława

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This div height required for enabling the sticky sidebar