W dniach 1-2 października 2022 w parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Bülach (Szwajcaria), odbyły się rekolekcje dla kobiet „Szczęśliwe kobiety”. Organizatorką rekolekcji była już po raz drugi, Pani Karolina Gad. Poprowadzili je o. Paweł Dobrot CSsR i Pani Monika Piotrowska. Tematem przewodnim tegorocznego spotkania był „ogród mojego życia”.

Uczestniczki rekolekcji zostały zaproszone do spojrzenia wewnątrz siebie samych, jak i na innych oczami Pana Boga. Takie spojrzenie pozwala na dostrzeżenie piękna i niepowtarzalności, które Stwórca zdeponował w swoim arcydziele, jakim jest człowiek.

Nauczania o. Pawła oraz świadectwo Pani Moniki były zachętą do odkrycia bezwarunkowej i bezgranicznej miłości z jaką Pan Bóg patrzy na kobietę i mężczyznę.

Uczestniczki miały również okazję podzielenia się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami w czasie spotkań w małych grupach. Dopełnieniem duchowym spotkania była Eucharystia i wieczorna Adoracja. Całość ubogacił śpiew z akompaniamentem gitary.

Ogród życia

Podczas nauczania poruszony został temat pielęgnacji życia na wzór ogrodnictwa. Panie zostały zachęcone do pielęgnowania własnego serca i wnętrza. Ojciec Paweł podkreślił, jak ważne jest dokonywanie właściwych wyborów i umiejętne rozeznawanie tego co jest potrzebne i ważne w naszym życiu. Zwrócił on również uwagę na umiejętność powiedzenia NIE, w celu wzmocnienia tego co jest ważne i aby zostawić miejsce na nowe i dobre owoce.

Drugiego dnia rekolekcji, skupiliśmy na temacie przyjaźni i potrzeby budowania dobrych relacji bez lęku. Ważne jest, aby nie bać się wejść w głębokie relacje z ważnymi dla nas ludźmi.

Ojciec Paweł przypomniał, iż nasza wartość jest mierzona ceną za jaką zostałyśmy wykupione – krwią Chrystusa przelaną na krzyżu. Stąd tak istotne jest byśmy uczyniły nasze życie nieustającą modlitwą dziękczynienia. Jest to postawa dziękowania Panu Bogu za dar życia i za to kim jesteśmy. Należy pozwolić Bogu cieszyć się sobą.

Kolejna refleksja dotyczyła tego co z naszego życia pragniemy powierzyć Panu Bogu, prosząc by to oczyszczał i uzdrawiał. Jest to zachęta do nieustannego zawierzenia siebie Bogu.

Pielęgnacja świętości

Na drodze do świętości, bardzo pomocny będzie program w 10 punktach tego co warto pielęgnować w swoim życiu, a mianowicie:

  1.  Poczucie tożsamości
  2.  Entuzjazm i radość
  3. Szczerość w relacjach
  4. Pokora
  5. Umiejętność słuchania
  6. Wewnętrzna spójność
  7. Delikatność
  8. Dbałość o relacje
  9. Przejrzyste przeżywanie życia
  10. Łagodność

Taki program z jednej strony umocni naszą osobistą relację z Panem Bogiem, a z drugiej strony sprawi, że inni ludzie będą mogli dostrzec Pana Boga w nas.

W świetle dzieła Bożego, zostaliśmy stworzeni na wzór i podobieństwo Boże. Nasz Stwórca chciał byśmy rodzili się jako kobieta bądź jako mężczyzna. Mężczyzna i kobieta zostali tak stworzeni by razem stawać się jednym.

My kobiety posiadamy dyspozycje i talenty, które powinnyśmy rozwijać  w świetle godności ukochanego dziecka Bożego, wiary i według planu Bożego.

Jest to droga, która prowadzi do pełni szczęścia i spełnienia się, jako kobieta.

Wyrażamy wielką wdzięczność względem tych wszystkich osób, dzięki którym tegoroczne rekolekcje w Bülach mogły się odbyć. W szczególności gorące podziękowania składamy Pani Karolinie i Pani Joannie, które oprócz wysiłku organizacyjnego, zapewniły również piękną oprawę muzyczną spotkania. Wyrażamy głęboką wdzięczność o. Pawłowi i Pani Monice za bogatą treść rozważań i nauk.

Takie rekolekcje są niezwykle ważne, ponieważ stanowią alternatywę wobec tego co w dzisiejszym świecie oferuje nam kobietom ruch neofeministyczny ze swym skrzywionym zwierciadłem. Warto krzewić takie dzieła, by coraz więcej kobiet usłyszały prawdę o swojej niepowtarzalności i powołaniu przez Pana Boga do czynienia świata piękniejszym.

Joanna, uczestniczka rekolekcji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This div height required for enabling the sticky sidebar