Choć było tysiące powodów, by się z p. doktor nie spotkać, Bóg i tak ma swoje plany.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak Pan Bóg to wyreżyserował, zapraszam do lektury mojego wpisu.

Zawiadomienie o dniu formacyjnym dla kobiet przyszło na maila. Osoba wysyłająca przez niedopatrzenie nie ukryła adresów mailowych. Jedna z dzielnych, Renia z Warszawy, zobaczyła mój mail i zadzwoniła do mnie z informacją: „Po prostu musisz tam być”, odpowiedziałam, że jestem już zapisana na rekolekcje wspólnotowe na cały weekend. „To masz trudny wybór, ale Wanda Półtawska prawie pół wieku znała się z Janem Pawłem II, więc jest tą, która w szczególny sposób świadczy o jego nauce.” Wcześniej słuchałam p. dr Półtawskiej w internecie i choć zgadzam się z treściami, które głosi, to słuchało mi się jej dość trudno. Wydawała mi się bardzo oschła. To również wzbudzało mój opór. Koleżanki podpowiedziały, że przeżyła Ravensbruck; ta informacja wytłumaczyła mi wszystko. Postanowiłam więc prześledzić program rekolekcji wspólnotowych i program dnia skupienia. Może da się to jakoś połączyć – pomyślałam. W rekolekcjach, tak jak we wszystkim, trzeba zachować jakiś zdrowy rozsądek, czy mam biegać tu i tam pytałam siebie. Co się okazało? Spotkanie odbywa się w kościele Matki Bożej Miłosierdzia, który sąsiaduje z aulą, w której odbywają się rekolekcje wspólnotowe. To było dla mnie zaskoczenie. Wrocław to ogromne miasto, w tym kościele nigdy nie byłam. Rekolekcje też odbywały się w nietypowym miejscu, ale wszystko się zgrało. Nie miałam wątpliwości, że mam tam być.

Pani Wanda Półtawska wygłosiła dwie konferencje: „Tożsamość kobiety” oraz „Przyjaźń – wartość zapomniana.”

W pierwszej zwróciła uwagę, że większość z nas nie rozumie swojego powołania. To sprawia, że zagrożone jest zbawienie kobiet. Większość z nas bardzo chce być zauważona, zaakceptowana, mieć tzw. powodzenie, a to z kolei powoduje, że koncentrujemy się na swoim wyglądzie. „Staraj się podobać, ale Panu Jezusowi. Niech wzrasta też twój duch! Twoje życie ma być świadomym wzrastaniem ku świętości.”

Adam został stworzony by zarządzać materią. Ewa, jako korona stworzenia, miała mu ukazać duchowość. Kobieta ma wrażliwsze sumienie i jej podstawowa rola to wychowywać ku dobremu. Najpierw siebie, a potem osoby, które ją otaczają. Kobieta przez swój wpływ, geniusz swojego serca, może ukazywać ludziom, kim mogą się stać. Smutna refleksja p. Półtawskiej: kobiety nie używają rozumu. A każdy czyn, dobry i zły ma swoje konsekwencje. Pomyśl o skutkach grzechu, zanim go popełnisz. Jezus ręką kapłana udzieli ci rozgrzeszenia, ale konsekwencje grzechu spadną na ciebie. P. Wanda ze smutkiem mówi, że Polacy to naród ignorantów. Niby kochają Jana Pawła II, jeżdżą na pielgrzymki, śpiewają „Barkę” i zjadają kremówki, ale nikt nie zna jego nauki. Czy znacie Panie encyklikę i listy JP II skierowane do kobiet?

Cóż, twarda jest ta mowa, kto jej może słuchać. Z żalem jednak dochodzę do wniosku, że w wielu sytuacjach z daru rozumu nie korzystałam. Dokumentów Jana Pawła II o kobietach nie znam, choć dwa są umieszczone na naszej stronie. Znajome kobiety, które spotkałam na konferencji, uduchowione i wykształcone też nie czytały tych dokumentów. Mam więc nowe postanowienie na Wielki Post.

I jeszcze garść refleksji z wypowiedzi p. Półtawskiej na temat przyjaźni. Przyjaciel to ten, który pomaga ci dostrzec piękno i dobro. Zachęca cię swoja postawą, by dążyć do świętości. Przyjaźń to wspólna praca dla dobrych celów. Światu brakuje mądrości Bożej. Przyjaciel to również ten, który nas upomni i wskaże na prawdziwą mądrość. Pani Wanda Półtawska wspomina, że gdy radziła się Jana Pawła II to zawsze mówił: „Sprawdźmy, co o tym mówi Bóg (nie ja uważam, albo moim zdaniem)”. „Rekolekcje Beskidzkie. Dzieje przyjaźni księdza KAROLA WOJTYŁY z rodziną Półtawskich” to również lektura obowiązkowa, jak się dowiedziałam od Reni.

Zostawiam was z tymi refleksjami…

Tu wykaz dokumentów:

List do kapłanów na Wielki Czwartek 1995, Znaczenie kobiety w życiu kapłana

https://ekai.pl/dokumenty/list-do-kaplanow-na-wielki-czwartek-1995/

 1. LIST DO KOBIET A CIASCUNA DI VOI OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II NA IV ŚWIATOWĄ KONFERENCJĘ O KOBIECIE W PEKINIE, 29 czerwca 1995 roku http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/listy/pekin_29061995.html
 2. LIST APOSTOLSKI MULIERIS DIGNITATEM OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II Z OKAZJI ROKU MARYJNEGO O GODNOŚCI I POWOŁANIU KOBIETY, 15 sierpnia 1988: http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/listy/mulieris.html
 3. Encyklika Redemptoris Mater – (Matka Odkupiciela) / 3 marca 1987 r. http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/encykliki/r_mater_1.html
 4. Orędzie Papieża Jana Pawia II na XXVIII Światowy Dzień Pokoju 1 stycznia 1995 roku Kobieta wychowawczynią do życia w pokoju http://www.opoka.org.pl/biblioteka/W/WP/jan_pawel_ii/przemowienia/pokoj1995_08121994.html

Maria Magdalena – ta, która zamierza używać rozumu i przeczyta w Wielkim Poście Dokumenty Jana Pawła II do kobiet.

13 Komentarze

  • Z przyjemnością i radością!!!
   Na wszelki wypadek jeszcze raz link do pierwszego dokumentu:
   https://ekai.pl/dokumenty/list-do-kaplanow-na-wielki-czwartek-1995/

   Poniżej natomiast podaję link do nagrania ze spotkania z p. dr W. Półtawską, które odbyło się w październiku 2013 r. w Warszawie:
   http://www.tworczakobieta.pl/o-fundacji/wladze-fundacji/

   Byłam na tym wspaniałym, a dla mnie przełomowym spotkaniu. Śmiało mogę napisać, że od tego czasu zmieniło się przede wszystkim moje postrzeganie służby. Pani Półtawska mówiła o wszelkich wymiarach kobiecości, w świetle Słowa Bożego i nauczania Jana Pawła II. Zachęcała do zapoznania się właśnie z tymi w/w pięcioma dokumentami. Zatem czytajmy, rozważajmy i stosujmy w naszym życiu!!!

 1. O Mario Magdaleno dziękuję 🙂 Dałaś mi teraz do myślenia …
  Marzy mi się spotkanie z p. Wandą Półtawska w Krakowie na Dzielnych Niewiastach, oj marzy… 🙂

  • Ja, gdy podejmowałam decyzję, czy iść tam, czy nie, uświadomiłam sobie, że to pewnie pierwsza i ostatnia okazja dla mnie. Dr. Półtawska jest starszą Panią, w każdej chwili może odejść do domu Pana.

 2. Dziękuję za ten wpis. Na stronie dzielnych niewiast też jest dział zawierający dokumenty Kościoła na temat kobiet – Kościół o kobietach. Na razie są tu umieszczone dwa dokumenty…

  • Niestety wiem o tym, w artykule też o tym wspominam. Dokumenty są, pytanie, czy są też czytelnicy a raczej „czytelnice „:)

 3. Oj, z tym rozumem to święta prawda!…Bardzo sobie cenię konferencje p. Wandy Półtawskiej, to nie tylko wykształcona, ale prawdziwie mądra kobieta. Może rzeczywiście powinnyśmy pomyśleć o zaproszeniu jej do DN – zwłaszcza że mamy ją w Krakowie.

 4. Mario Magdaleno – dobry temat/dziękuje!
  Dla mnie pani Wanda Półtawska – to wzór współczesnej kobiety – godnej naśladowania (wartości, poglądy itd.).
  Ostatnio byłam na spotkaniu (zorganizowanym przez studentów) z panią Lidią Maksymowicz to moja była pani profesor – dowiedziałam się, że była więźniarką niemieckiego obozu Auschwitz – trafiła tam gdy miała 3 lata – przeżyłam to bardzo wraz z innymi …
  Pani Lidia powtarzała kilkanaście razy – ” …cieszcie się z tego co macie, doceniajcie to co macie…”!
  Dziękuje o. Pawłowi za przypomnienie o dokumentach umieszczonych na stronie DN – przeczytałam – warto wracać do wpisów.

 5. Dziękuję Ci Mario Magdaleno pięknie to opisałaś też byłam na tym dniu skupienia . Panią Wandę Półtawską widziałam i słyszałam po raz pierwszy.Jestem pod wrażeniem pani Wanda to wspaniała kobieta i bardzo mądra w tym wieku tak swobodnie mówiła tyle ciekawych zagadnień poruszyła,dziękuję Panu Bogu że mogłam tam być.

  • p. Wanda jest też bezkompromisowa, to ważne, gdy dziś tak wiele rzeczy jest rozmytych. wielu ludzi gubi się, co jest dobre, co złe. Mam nadzieję, że będzie dostępne nagranie z tego spotkania. Pozdrawiam ciepło.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This div height required for enabling the sticky sidebar