Spędziłam pierwszosobotni dzień z modlitwą na ustach w gronie pań, które pogłębiają swoją więź z Bogiem i ludźmi na comiesięcznych spotkaniach Dzielnych Niewiast.

W dniu 4 marca 2023 roku uczestniczyłam w Krakowie, w spotkaniu dla Pań, które bardziej chcą rozwijać swoją osobowość i poznawać własną tożsamość pod nazwą „Dzielne Niewiasty”. Spotkanie rozpoczęło się modlitwą różańcową w intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi Dziewicy. Modlitwa ta oddała nas pod opiekę Niewiasty Najpiękniejszej i Najszczęśliwszej z niewiast – Matki Naszego Zbawiciela i zrazem Oblubienicy Ducha Świętego.

W kolejnej części spotkania odbywały się warsztaty modlitwy śpiewem „Nowa Pieśń dla Pana” dla pań, które wybrały tę formę modlitwy. Prowadziła je Monika Mierzwa.
Warsztaty modlitwy śpiewem, w których uczestniczyłam odkryły przede mną tajemnice śpiewu psalmów, pieśni powstałych i śpiewanych już w czasach starotestamentalnych. Nauczyłam się, także poprzez wykonywane ćwiczenia oddechowe i głosowe jak należy poprawnie wydobywać głos podczas śpiewu. Dowiedziałam się, że ćwiczenia oddechowe przed rozpoczęciem śpiewu powodują rozluźnienie mięśni krtani i szyi, co sprzyja prawidłowemu wydobywaniu głosu, a także sprzyjają odprężeniu i zrelaksowaniu podczas śpiewu.
Inną formą rozwoju duchowego była choreografia taneczna, którą realizowała Alicja Libura w trakcie warsztatu pod nazwą „Ciało jako dar”.

Po zakończeniu części warsztatowej o godzinie trzynastej był czas na wspólny obiad. Oprócz obiadu można było napić się kawy i herbaty a także zjeść słodycze i smaczne przekąski przygotowane przez Marzenę – Dzielną Niewiastę, której dziełem był stół cateringowy.

O godzinie czternastej była sprawowana Eucharystia z kazaniem, podczas której panie z warsztatów modlitwy śpiewem zajmowały się oprawą liturgiczną nabożeństwa.

Po Mszy Świętej, o godzinie piętnastej miałyśmy konferencję o życiu błogosławionej Matki Marceliny Darowskiej założycielki Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. Błogosławiona Matka Marcelina Darowska urodziła się 16 stycznia 1827 roku w Szulkach na Podolu, obecnie Ukraina, zmarła 5 stycznia 1911 roku w Jazłowcu.
Pierwszy dom zgromadzenia otworzyła w Rzymie. W 1863 roku otworzyła, także dom zgromadzenia w Polsce. Misją Zgromadzenia Sióstr Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny do dnia dzisiejszego jest nauczanie i wychowanie dziewcząt. Siostry nie tylko zajmują się edukacją dziewcząt ale także wkładają swoje serce i trud w wychowanie moralne swoich wychowanek, które jest przygotowaniem do wzorowego pełnienia ról społecznych.

Założycielka zgromadzenia pozostawiła po sobie mini dzieło zatytułowane „Cztery pogadanki rekolekcyjne Matki Marceliny ze swemi wychowankami” wydane we Lwowie w 1907 roku.
Opiera się ono na zasadach wychowawczych błogosławionej Matki Marceliny:
1. Misja i zadania kobiety: wszystko robić z Bogiem, kochać Ojczyznę.
2. Wola Boża i współpraca z łaską aktywna: odpowiedź na to co Bóg w nas złożył.
3. modlitwa, każda praca, każdy czyn z woli bożej podjęty, Bogu ofiarowany staje się modlitwą.
4. Obowiązki – mieć wewnętrzne poczucie obowiązków i wkładać serce w ich spełnienie.

Matka Marcelina mawiała: wychowanie to dzieło miłości.

Kolejnym punktem naszego spotkania była Adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą uwielbienia, podczas której diakonia tańca uwielbiała Boga swoim tańcem.

Następnie powstały cztery grupy dzielenia. Po krótkim przemyśleniu odpowiadałyśmy na trzy pytania:
1. Jakie są twoje życiowe powołani?
2. Czym jest dla ciebie duch dzielnej niewiasty.
3. Czy umiesz swoje obowiązki spełniać z miłością.

Uczestniczyłam w spotkaniu Dzielnych Niewiast po raz pierwszy dzięki mojej koleżance Małgosi.
Nie żałuję podjętej decyzji.
Spędziłam pierwszosobotni dzień z modlitwą na ustach w gronie pań, które pogłębiają swoją więź z Bogiem i ludźmi na comiesięcznych spotkaniach Dzielnych Niewiast. Zobowiązaniem jakie podjęłam na dalsze moje życie po sobotnim spotkaniu jest takie jak chciała Matka Marcelina Darowska: spełniać swoją pracę i codzienne obowiązki z miłością dla Boga.

Tekst: Kasia
Zdjęcie wyróżniające ze strony pixabay.com: Alain Audet


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *