Mądrość jest kobietą
Ostatnie spotkania Dzielnych Niewiast online koncentrują się na odczytywaniu fragmentów Pisma Świętego w perspektywie naszej codzienności. Są to fragmenty uniwersalne (tzn. takie, które i kobieta i mężczyzna swobodnie mogą odnosić do swojego życia), ale również takie, które szczególnie pokazują naszą – kobiecą rzeczywistość. Takim właśnie fragmentem jest Poemat o dzielnej niewieście z Księgi Przysłów.
Czy zdarzyło ci się, że czytając lub słysząc nazwę poematu lub naszej wspólnoty, myślałaś: „Ależ to staroświeckie…”, „Kto dzisiaj w ogóle mówi „niewiasta”?…”, „To takie staromodne słowo!…”. Na spotkaniu online 13 lutego też zastanawialiśmy się, czy jesteśmy tacy nowocześni, a „dzielna niewiasta” taka staroświecka:). A przecież niewiasta pojawiła się na samym początku istnienia świata.
Niewiasta symbolizuje MĄDROŚĆ przewyższającą wszystkie dobra ziemskie, która jest źródłem szczęścia każdego, kto wiąże z nią swoje życie.
Poemat o dzielnej niewieście mówi o kilku cechach kobiety: mądrość, pracowitość, zapobiegliwość, wierność, szczodrość, miłosierdzie. Prowadzący warsztaty, Pan Jerzy Kołodziej, zaprosił uczestniczki do odczytania Poematu w specjalnym kluczu:
- Przejrzyj się w tym tekście jak w lustrze.
- Znajdź jeden przykład ze swojego życia dla każdej z tych cech lub pragnienie rozwinięcia tych cech i zapisz to. W każdym wersecie znajdź jeden przykład, który pokazuje, że to ciebie dotyczy lub taki, który ciebie inspiruje, wywołuje pragnienie takiej postawy.
- w tym tekście chodzi o inspirację, nie o porównywanie się i dążenie do jakiegoś wzorca. Jesteśmy istotami indywidualnymi i porównywanie się w ogóle nie ma sensu: „Każda z was jest inna, cenna na swój sposób jak ta perła. JEŚLI JESTEŚ SOBĄ.
Tę osobistą analizę Poematu o dzielnej niewieście zakończyła praca – najpierw indywidualna, a później w grupach. Zadaniem uczestniczek było napisanie modlitwy w oparciu o ostatni werset Poematu: „Strojem jej godność, do dnia przyszłego się śmieje” w oparciu o to co odkryły dla siebie w tych wersetach. Efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania: powstały przepiękne i niepowtarzalne modlitwy, tak jak niepowtarzalna jest każda z ich autorek. Dzieleniu się treścią tych modlitw towarzyszyła wielka radość i entuzjazm oraz przekonanie, że nie mogą one pozostać niewykorzystane w naszej grupie dla kobiet:). Może powstanie jeszcze modlitewnik autorstwa Dzielnych Nieiwast:)? Kto wie…
Drugim punktem programu tego spotkania była konferencja o. Pawła Drobota CSsR pt. „Duch, który prowadzi”.
„Zawsze pytaj Ducha Świętego, czego Jezus oczekuje od ciebie w każdej chwili twojego życia i w każdej decyzji, którą musisz podjąć, aby rozeznać miejsce, jakie zajmuje dana kwestia w twojej własnej misji. I pozwól Mu kształtować w tobie tę osobistą tajemnicę, która odzwierciedla Jezusa Chrystusa we współczesnym świecie”.
(Franciszek, Gaudete exultate, n 23)
Dzięki relacji z Duchem Świętym otrzymujemy dar rozeznawania. Dzięki niej potrafimy rozeznać co pochodzi od ducha tego świata, a co jest natchnieniem od Ducha Św.. Papież Franciszek pisze o tym tak:
Dzisiaj szczególnie potrzebna stała się postawa rozeznawania. Współczesne życie daje bowiem ogromne możliwości działania i rozrywki, a świat przedstawia je tak, jakby wszystkie były wartościowe i dobre.
Według Papieża Franciszka to rozeznawanie ma służyć nam do realizacji naszej misji, powierzonej nam na Chrzcie Świętym.
Rozeznawanie wiąże się z dokonywaniem wyborów, dlatego możemy wyróżnić trzy obszary w naszym życiu, których ono dotyczy:
- rozeznawanie dotyczące stanu
- dotyczące życia duchowego
- wybory w sprawach codziennych
Prowadzenie Ducha Św. dokonuje się w różnych okolicznościach, np.:
- Słowo Boże – lektura i wskazówki Ducha Św.
- modlitwa
- rozmowa z autorytetem, czyli osobą zaufaną z doświadczeniem życia duchowego
- czas – rozeznawanie wymaga czasu
Jak zatem rozeznawać? Rozpoznaj: co tobą kieruje, o kogo się troszczysz, jakie potrzeby zaspokoisz czy jaką szczytną ideę poprzesz lub jakie marzenie spełnisz. W tym wszystkim najważniejsze, abyśmy zawsze pamiętały, że chodzi o to, aby jak najlepiej pełnić daną nam misję na Chrzcie Świętym, nie uzyskać z życia tego, o co NAM chodzi.
Na następne spotkanie zapraszamy 13 marca!
0 komentarzy