W słoneczną, ciepłą sobotę, 5 listopada 2016 roku, miało miejsce kolejne spotkanie Dzielnych Niewiast w Krakowie. Tym razem zebrałyśmy się w sali parafialnej, w ogrodzie. Jeśli ktoś dojechał wcześniej mógł napić się kawy lub herbaty i skosztować przygotowanych smakołyków (sałatki „góralskiej”, ciast i ciasteczek, past, smacznego chleba). Wszystko to serwowała Małgosia. Była też chwila na powitania i „pogaduszki”.  Tuż po godzinie dziewiątej, nasz pasterz ojciec Paweł Drobot, rozpoczął modlitwę.  Na gitarze towarzyszyła mu Paulina z Rzeszowa. Koordynatorką dnia była Monika, która opowiedziała, jakie czekają na nas warsztaty i przedstawiła prowadzące.

Przed południem panie korzystały z zajęć, prowadzonych równolegle w trzech grupach: Joanna Tor-Gazda – projektantka ubioru, kapeluszy i coach stylu – zaprosiła na zajęcia dotyczące doboru kolorów. Kobiety mogły usłyszeć, jak komponować swoje stroje, aby czuć się w nich dobrze i wyglądać ładnie. Dobierały kolorystykę do swojego typu urody i sylwetki. Dowiedziały się o swoich podstawowych kolorach, które powinny mieć w szafie, ich zestawianiu i odcieniach. Beata Kołodziej – autorka książek dla dzieci oraz publikacji „Czas na kobiecość”. Zaprosiła na zajęcia dotyczące relacji. Podczas nich omówiła relacje: mąż – żona, matka – dziecko, ja – koleżanka. Podkreśliła znaczenie dobrej komunikacji oraz to, że miłość nie może istnieć bez wolności i twórczości. Maria Krawczyk – Ziółkowska – dyrygentka, kompozytorka, wokalistka (sopran liryczny), animatorka życia muzycznego zaprosiła na warsztaty śpiewu gospel. Po „rozśpiewaniu” i podzieleniu na głosy rozpoczęło się „właściwe” śpiewanie, nauka kilku utworów. Sprawiło nam dużo radości i satysfakcji, bo mogłyśmy się usłyszeć, cieszyć pięknem naszych głosów i chwalić Pana. Po obiedzie, wymianie wrażeń, nastąpiła pora na część duchową. Uwielbienie, w kaplicy poprowadziła Krysia. Był to czas oddania chwały Bogu, wyciszenia, radosnego chwalenia Pana i dziękowania Mu za Jego dary.

Eucharystia, sprawowana była, jak zawsze, za solenizantki i jubilatki z poprzedniego miesiąca. Otoczyłyśmy je serdeczną modlitwą. W czasie homilii ojciec skomentował czytania z soboty. Wezwał, byśmy, jak święty Paweł umiały za wszystko dziękować – tak za dobro, jak też za to co trudne. Ważna jest postawa dziękczynienia za to, co posiadamy oraz za osoby , które spotykamy na naszej drodze. Tematem konferencji była kolejna kobieta ze Starego Testamentu, tym razem z Księgi Przysłów, w której znajduje się „ Poemat o dzielnej niewieście” (Prz 31,10-31 ).Na początku ojciec przypomniał nam bajkę o Kopciuszku. Jej bohaterka chciała czegoś pięknego, zmiany życia ale była tłamszona przez macochę, przyrodnie siostry, okoliczności. Jednak bajka kończy się pozytywnie dla Kopciuszka. My też mamy pragnienia, oczekiwania, ale gdy coś ma się zmienić w naszym życiu, często uciekamy. Ojciec zadał nam pytanie: „ Czy dostrzegasz w sobie coś wyjątkowego? Czy masz coś, co możesz ofiarować światu?” Kobieta ma w historii zbawienia miejsce na równi z mężczyznami. Adam, nie mógł żyć bez Ewy. Znaczenie kobiet ukazują księgi mądrościowe. Dzielna niewiasta nie ma imienia, ale to Ty możesz tu wstawić swoje. Wyraz „ dzielny” ( z hebr.) tłumaczymy jako mocny, silny, zdolny. Dzielna, to kobieta, która posiada siłę. W Piśmie Świętym porównanie kogoś do pereł, to docenienie jego mądrości. Inne porównanie, to drogocenna skała. Na niej można zbudować dom, skała jest jak kolumna, fundament. Taka dzielna niewiasta zdobywa zaufanie kobiet i mężczyzn. Dzielna niewiasta jest silna mocą Boga, ona objawia światu Jego piękno. Analizując Słowo Boże ojciec podał cechy dzielnej niewiasty:

  • jest ona jak „ statek kupiecki” ( zapobiegliwa, przedsiębiorcza, zdolna do kierowania domem, kompetentna w tym, co robi)
  • stworzona przez Boga do relacji; chroniąca związki, relacje,
  • mająca serce; umie dostrzec swoją wartość, oryginalność,
  • mająca uśmiech, bo zna swoje powołanie, żyje nim i dzieli się ze światem.

Każda kobieta nie jest na świecie przypadkiem, ale ma na nim do wypełnienia rolę, która właśnie jej została powierzona. Następnie mogłyśmy podczas adoracji stanąć przed Jezusem i prosić Go, aby dotykał naszych serc, pokazywał, co jest w każdej z nas wyjątkowe. Był też czas na napisanie jakie jest motto naszego życia. W małych grupach mogłyśmy się podzielić refleksjami z konferencji oraz działaniem Boga w nas. Następnie był czas na podsumowanie dnia, świadectwa. Umocnione Bogiem, wzajemną bliskością i miłością udałyśmy się do domów. Do zobaczenia za miesiąc!

aut: Marta G.

Kategorie: DN Kraków

2 komentarze

Irena · 15 listopada 2016 o 00:19

5 listopada w Krakowie – było słonecznie – coś pięknego 🙂
Marto o śpiewającym Sercu – „śpiewające” sprawozdanie.
Małgorzata (główna koordynatorka) – Niewiasta o odpowiedzialnym i mądrym Sercu, zatroszczyła się i zapewniła nam odpowiednie warunki i fajną atmosferę.
Warsztaty Gospel cz. I – wszyscy byliśmy pod urokiem profesjonalizmu i umiejętności pani Marii (specjalistki z dziedziny muzyki), która z dużym zapałem i energią wprowadziła nas ” w świat śpiewu ” – sama jestem ciekawa naszych rezultatów wokalnych ale o tym przekonamy się 3 grudnia (Gospel II).
Konferencja – o. Paweł, kapłan o czujnym i radosnym Sercu, poruszył wiele interesujących wątków – skoncentruje się na jednym obszarze – bajce – niby bajka ale …. główna bohaterka uciekając, zgubiła cenną rzecz – jak często się nam to przytrafia w życiu ale zawsze możemy zmienić kierunek biegu np. zawrócić itd.

Ps. Przemyślałam sprawę ( i to w moim wieku) – do uśmiechu, nie musi być kawa – nie będzie to łatwe zadanie ale czy łatwo być dzielną 😉

Gorąco pozdrawiam (idzie zima …)

Irena · 23 listopada 2016 o 19:21

Malutka korekta – nie ma zimy jest WIOSNA 🙂

Bardzo gorąco pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *