Dlaczego Święta Wielkanocne są „ruchome”?
Święta Wielkanocne raz wypadają pod koniec marca, innym razem w połowie kwietnia. A tak naprawdę, to co roku mają inną datę. O co w tym wszystkim chodzi? Czemu to takie skomplikowane?
Jeśli powiem ci, że o dacie Świąt Wielkanocnych decyduje pełnia księżyca, możesz być nieco oburzona/y. To jakieś pogaństwo – pomyślisz. Nawet ci się nie dziwię. Ale wszystko ma swój sens, a ten wpis jest po to, by rozwiać twoje wątpliwości.
Na początek przeniesiemy się w głęboką starożytność. W czasy, gdy to Egipt panuje nad ówczesnym światem. W Egipcie mieszkają Izraelici, potomkowie Józefa, który ocalił ten kraj od klęski siedmioletniego głodu. Egipcjanie widzą, że Izrael rośnie w liczbę i siłę. Zaczynają traktować ich jak niewolników. Ponadto faraon decyduje, że każdy nowonarodzony izraelski chłopiec ma być zabijany. Niewyobrażalne okrucieństwo! Ale Bóg czuwa nad swoim narodem. Powołuje Mojżesza, który otrzymuje niezwykłą misję. Ma zrobić coś, co nie ma precedensu w całej historii ludzkości. Zamierza po prostu uciec ze swoim narodem spod tyranii faraona. Nadchodzi czas wyzwolenia.
I teraz coś, co jest istotne dla naszego tematu „ruchomych” świąt. Mojżesz planując ucieczkę, nie wybiera pierwszej lepszej daty. Ma doświadczenie pasterza (pasał przecież owce teścia swego Jetry) i wyznacza ucieczkę na pierwszą pełnię wiosenną księżyca. Dlaczego?
Każda/y z was, kto miał okazję wędrować nocą ( np. w czasie harcerskich podchodów) wie, że pełnia księżyca, przy bezchmurnym niebie, to w zasadzie widna i jasna noc. Jeżeli Izraelici mieli uciekać nocą, najgorszym rozwiązaniem byłoby potykanie się w zupełnych ciemnościach. Ileż osób pogubiłoby się po drodze… Jak wolno odbywałby się ten pochód…Tego Mojżesz nie mógł zrobić. Stąd wybór pełni księżyca.
A dlaczego wiosenna pełnia? Otóż Izraelici zabierali ze sobą dobytek, w tym zwierzęta : owce, kozy, osły, wielbłądy. W tamtych warunkach klimatycznych nie ma 4 pór roku, jak u nas, ale dwie: sucha i deszczowa. Pora sucha, która trwa pół roku, oznacza znikomą lub żadną ilość opadów i brak paszy dla zwierząt. Pora mokra to deszcze, które przy wysokiej temperaturze dobowej sprawiają, że wszystko się obficie zieleni. Jest karma dla zwierząt. A trzoda to mleko, sery, mięso – czyli zaplecze żywieniowe dla każdej rodziny. Coś bardzo ważnego. Nie sztuka uciec na pustynię i tam zginąć z głodu i pragnienia. Jak uciekać, to mądrze i z głową.
Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia wszystkie następne pokolenia Izraelitów będą co roku świętować Paschę w pierwszą wiosenną pełnię księżyca. Także Jezus spożyje Paschę z uczniami, a następnie odda swoje życie jako Baranek Boży w tym właśnie czasie.
Podsumujmy.
Święta Wielkanocne mają zmienną datę, ponieważ obchodzimy je w pierwszą wiosenną pełnię księżyca czyli taką pełnię, która wypada po 21 marca. Stąd raz jest to koniec marca, raz początek kwietnia, innym razem połowa kwietnia. I nie ma w tym nic z pogańskiego kultu księżyca. Jest jedynie pamiątka dwu ważnych wydarzeń: wyjścia z niewoli egipskiej narodu wybranego oraz śmierci i zmartwychwstania Jezusa.
Czy już wiesz, o co chodzi? Czy potrafisz wyjaśnić to innym, którzy cię o to zapytają?
1 komentarz
Dzielna Niewiasta · 10 maja 2020 o 14:30
Marzena pisze teksty o wartości „użytkowej”. Uporządkowane, logiczne. Łatwo z nich wyłuskać istotę rzeczy. „Czy widzieliście jakie były jasne noce ostatnio, jaka pełnia!” – usłyszałam podczas wielkanocnego spotkania – w tym roku wyjątkowo w ekskluzywnym gronie. A wiecie dlaczego Święta Wielkanocne obchodzone są po pierwszej wiosennej pełni? I w tym momencie przeniosłam tekst Marzeny (z pamięci, gwoli ścisłości) do tego grona. Dziękuję Marzeno, chcę dalej.