Co wspólnego ma dla mnie latanie z liczeniem? W dzieciństwie marzyłam o lataniu: głównie na paralotni, potem szybowcem… Na paralotni – dopóki nie usłyszałam, że to bardzo niebezpieczny sport i można sobie zrobić krzywdę (nadal nie wiem, czy to prawda), a szybowiec – dopóki nie poleciałam raz jako pasażer i okazało się, że choroba lokomocyjna działa również w powietrzu… (wcale nie słabiej niż na lądzie i wodzie…). Tego pierwszego nigdy nie spróbowałam, ale w tym drugim przypadku przynajmniej dowiedziałam się, że to nie dla mnie. Do dzisiaj jednak bardzo lubię podróżować właśnie samolotem.
Dlaczego taki wstęp? Wrześniowe warsztaty pt. Dzielna niewiasta – więcej niż bizneswomen posłużyły nam do rozmowy o przedsiębiorczości w oparciu o Słowo Boże. Był to dopiero wstęp do całego cyklu warsztatów z dr Jerzym Kołodziejem. Rozmawialiśmy m.in. o Przypowieści o talentach – zupełnie inaczej niż do tej pory. Zastanawialiśmy się czego zabrakło słudze, który zakopał otrzymany talent? Doszliśmy do wniosku, że aby zarządzać tym, co otrzymaliśmy trzeba być odważnym i umieć ryzykować.
Dla mnie jest to nowe spojrzenie na to, czego nie potrafię. Do niektórych rzeczy nie dostałam talentu i nigdy nie będę w nich wirtuozem ani profesjonalistą, choćbym wiele godzin spędziła na nauce i ćwiczeniach. Jednak bywają takie, przed którymi zatrzymuję się na drodze rozwoju, a raczej pozwalam, aby one mnie zatrzymały. Mogę wtedy być jak gnuśny sługa z przypowieści i poprzestać na tym, co już potrafię i co osiągnęłam. Mogę też pozwolić zawładnąć sobą lękowi (nie uda mi się, to za trudne, nie nauczę się tego, itd.) i zatrzymać się na drodze rozwoju. Każdy chrześcijanin powinien być przedsiębiorcą i z odwagą pomnażać talenty otrzymane od Boga. Jeśli pokonuję swój opór i lęk oraz uczę się tego, co wydawało mi się nie do opanowania, to pomnażam i odkrywam swoje zdolności i umiejętności. Do pewnych rzeczy nigdy nie będę miała talentu, bo go po prostu nie otrzymałam, ale niektórych, zwłaszcza, jeśli mogą służyć pomnażaniu dobra, mogę się nauczyć.
Jak więc wygląda ta Boża arytmetyka, Boża przedsiębiorczość? Ania, po wrześniowym spotkaniu, napisała tak:
Aby osiągnąć Królestwo Boże nie wystarczy być sprawiedliwym, prawdomównym, uczciwym – choć te cechy są oczywiście wskazane i dobre. Ale to jeszcze zbyt mało. Aby osiągnąć Królestwo Boże, trzeba czegoś więcej. Jako chrześcijanie, jesteśmy powołani do tego, by być przedsiębiorcami. Przedsiębiorca to ktoś, kto pomnaża wartość tego, co otrzymał; ktoś, kto wykorzystuje swoje talenty, pomnaża powierzone mu dobro. Przedsiębiorca, to ktoś, kto jak Samarytanin, miłuje bliźniego, dostrzega jego potrzeby i zaspokaja je. Przedsiębiorca podejmuje ryzyko, działa i doprowadza sprawy do końca.




Warsztaty dopełniła konferencja o. Pawła Drobota CSsR o misji i powołaniu Dzielnej Niewiasty. Misją kobiety, stworzonej, aby dawać życie, jest pomnażać dobro i miłość wszędzie tam, gdzie przychodzi. W świecie, w którym nie każda kobieta odkryła swoją tożsamość córki Boga i doświadczyła miłości Ojca jest to bardzo aktualna misja.
Na naszym październikowym spotkaniu online Pan Jerzy Kołodziej uczył nas jak być skuteczną w działaniu i komunikacji, co rozwijać i na co zwracać uwagę. Dał nam również kilka wskazówek, m.in. taką, żeby zapisywać swoje cele i dzielić się nimi z innymi. W ten sposób zyskujemy sprzymierzeńca i kibica:). Spojrzeliśmy też w zupełnie nowy sposób na komunikację! Wydawało się, że ten temat już tyle razy był przez nas podejmowany, a tym razem uczyliśmy się jak się skutecznie komunikować się, kiedy w każdej sytuacji i o każdej porze jesteśmy zainteresowani przede wszystkim swoją osobą… Dowiedziałyśmy się również jak krytykować, chwalić i dziękować, ponieważ tematem pierwszego spotkania w ramach cyklu było Jak być skutecznym?
Już 14 listopada zapraszamy na kolejne spotkanie warsztatowe i konferencję z modlitwą wspólnotową. Wszystko to odbędzie się online i cieszymy się, że jest taka możliwość. Będziemy też kontynuować cykl konferencji o Duchu Świętym, który, wierzymy, działa również w przestrzeni wirtualnej:). Zatem – do zobaczenia 14 listopada:)! Zapisy na stronie już wkrótce!