Mistrz fotografii Anselm Adams powiedział: „Chciałbym czasem znaleźć się w takim miejscu, gdzie Bóg czeka tylko, aby komuś otworzyć migawkę”.

Dzielne Niewiasty z Krakowa  w sobotę, trzeciego marca, znalazły się w takim miejscu, gdzie na stole leżało mnóstwo  zdjęć w których autorka utrwaliła wszelkie przejawy piękna otaczającego nas świata. W pobliżu gdzie, młody Karol Wojtyła podczas II Wojny Światowej brał udział w porannej Mszy Świętej a potem napisał :” Kto chce naprawdę odnaleźć siebie, musi nauczyć się obcować z przyrodą, bo oczarowanie jej pięknem wprowadza w ciszę kontemplacji ” i nas to otoczenie oczarowało. Zaczęły się warsztaty fotocoachingu.

Co to jest takiego? Fotocoaching to metoda pracy stworzona przez Małgorzatę Pióro, oparta na zestawach fotografii, które stają się inspiracją do własnego rozwoju osobistego, do sięgania w głębsze pokłady ludzkiego funkcjonowania do przekonań i wartości. Pomaga pełniej zrozumieć siebie, odkryć swoje mocne strony, w czym tkwi potencjał danej osoby oraz nakierować go na skuteczne działanie. Pokazuje za pomocą obrazów jak rozpoznać i nazwać swoje emocje, trudności, wartości.  Prowadząca warsztaty Małgorzata Pióro to artysta fotografik, pedagog, socjolog, wykładowca, arteterapeuta, certyfikowany trener  doświadczania, facylitator i podróżniczka w jednym. Posiada około 1000 godzin doświadczenia w zakresie szkolenia dzieci, młodzieży i dorosłych. Prowadzi autorskie warsztaty Sztuka Patrzenia w Londynie, Dublinie i Lwowie. W Krakowie współprowadzi warsztaty fotograficzne Przygoda z Fotografią. Robi szkolenia i zajęcia indywidualne z autorskiego fotocoachingu, który wykłada na studiach podyplomowych na Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Małgorzata Pióro wykłada też fotografię kreatywną i prowadzi warsztaty plenerowe w Krakowskiej Szkole Filmowej im. W. Hasa.

Najpierw Małgorzata opowiadała o swojej pasji podróżniczej, a potem o tym jak stała się tym co robi.  Z każdą następną chwilą było widać radość, jaką przynosiła wszystkim kolejna porcja nowych informacji na temat ciekawych chwil z Jej życia i zawodu który wykonuje.

Potem wybierałyśmy jedno zdjęcie, które zwróciło naszą uwagę swym pięknem, które nas opisywało a pozostałe osoby miały je opisać krótkimi określeniami  patrząc na nie. Wszystkie te piękne zdjęcia były dowodem na to, że przyroda wyszła z rąk Bożych: „Cały świat przyrody, jego doskonałość i piękno, są jedną z podstawowych dróg pozwalających na odkrycie istnienia Istoty, która stanęła u początku (Mdr 13, 1-9; Rz 1,20)

Potem była praca w parach. Małgorzata poprosiła nas, aby każda osoba wybrała nowe zdjęcie odpowiadające na pytanie : ” Jaką chcę być?” a druga Dzielna Niewiasta w parze patrząc na tą fotografie wymyśliła jakąś kreatywną odpowiedź. Na zdjęciach prowadzącej były przedstawione cudowne miejsca, które były częścią Jej niezwykłej, charyzmatycznej osobowości. Było tam co kocha i czuje.  Małgosia jak powiedział Henri Cartier-Bresson wybitny francuski fotograf: „Kiedy fotografuje, to otwartym okiem patrzy na świat, a zamkniętym spogląda w głąb siebie”. Odpowiedź na to pytanie to było spojrzenie na ukryty świat w tych fotografiach jako tajemnicę objawiającą nam samego Stworzyciela. Potrzebne były słowa św. Pawła „światłe oczy serca”, pozwalające odkryć ogrom Bożej mocy i wielkości (Ef 1, 18-23)

Warsztaty coachingu były niesamowitym duchowym i artystycznym przeżyciem. Otworzyły nasze umysły i serca na dary łaski Bożej. Niektóre Dzielne Niewiasty pełniej zrozumiały siebie, odkryły swoje mocne strony a może nawet drogę którą mają podążać wraz z Bogiem aby cieszyć się swoim życiem…

Monika


5 komentarzy

Agnieszka · 15 marca 2018 o 09:54

Moniko,udało Ci się oddać tę atmosferę warsztatów,którą poznałyśmy również w Warszawie. Cieszę się, że Pan Bóg posługuje się takimi ludźmi,jak Małgosia,aby nieść im pomoc i radość z bycia razem i odkrywania całego bogactwa ukrytego w nas- Jego stworzeniu. Cieszę się, że mogłam uczestniczyć w warsztatach Małgosi w Warszawie???.

Dzielna Niewiasta · 18 marca 2018 o 21:47

Tak, rację ma Agnieszka. To spotkanie to radość. Dla mnie również radość wejścia w głąb siebie. To było zaskakujące, bo przecież tyle się działo, akcja wartko zmieniała a było miejsce także na skupienie się na sobie. Wiele do myślenia dało mi stwierdzenie Małgosi, że wraz córką odkryły wartość prezentów niematerialnych jakimi obdarowują się przy różnych okazjach. To wspólne wyjścia do teatru, kina, spacery. Po prostu czas dany drugiej osobie z „uważnością”. W ten sposób „kolekcjonują” uczucia, wrażenia, przeżycia…chwile.

Ania K. · 21 marca 2018 o 14:53

… i czekam na ciąg dalszy tych warsztatów, bo warto kontynuować to, co dobre.
Pozdrowienia i do zobaczenia 🙂

Grażyna F · 10 kwietnia 2018 o 10:04

Fotocoaching Marzec Kraków 2018 r. Szczęść Boże. W górę serca. Odkryć, poczuć, wypowiedzieć.W pokoju na stole leżą zdjęcia. Za oknem świeci słońce.Kobiety podchodzą do stołu patrzą na fotografie, biorą do ręki jedną, dwie, kilka lub żadnej. Słychać śmiech – oznaka radości. Cieszę się, że znalazłam właśnie tę. Mruknięcie zawodu i z zaciekawieniem szukanie dalej. Dokolusia. Zachowujemy się okazując sobie wzajemnie szacunek. Doznajemy wrażenia zadowolonych ze wzajemnej obecności . Jedna z wieloma. Spotkania twarzą w twarz, spojrzenia, gra kolorów, oddechów, westchnień. Zatrzymanie się, zainteresowanie kimś dla mnie ważnym. Barwy głosów,dialogi, niezwykły urok dźwięków wyrazów. Wyobrażenie słuchaczy ma snuć w dalszym ciągu twórczy takt życia.Sekundy, minuty, godziny. Język pobudza potencjalność wyobraźni. Odczytany sens rozwiązuje zagadki o zmianach. Promieniowanie energii z kobiecych , pełnych miłości serc. Zanikający dynamizm, wyciszenie wydarzeń z przeszłości.W Tobie jest światło każdy mrok rozjaśni… Ufam Tobie miłosierny Jezu. Jasność, ład świadomego wyboru zainspirowany w kierunku rozwoju.Impulsy tkwiące w języku wypowiadanych słów, głosie. Kombinacje fonetycznych elementów wypowiedzi, wyrażanie myśli i uczuć. Współbrzmienie. Skonstruowane zostały dzieła według naszej woli. Ojcze nasz który jesteś w niebie … bądź wola Twoja jako w niebie tak i na ziemi. Pokój i Dobro. Uściski i całuski. Grażyna F.

Grażyna F · 10 kwietnia 2018 o 10:18

Pozdrawiam gorąco Wszystkie Dzielne Niewiasty uczestniczące w warsztatach fotocoachingu w marcu 2018r. Kilka nowości dowiedziałam się na warsztatach dziennikarskich w kwietniu 2018r. Korzystając z wiedzy uzupełniam komentarz o walorach obrazowania . Dziękuję za miłe spotkanie w Dobrym towarzystwie . Z Panem Bogiem. Grażyna F.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *