W zimową nieco pochmurną sobotę, 3 grudnia 2016 roku, Dzielne Niewiasty ponownie spotkały się w Krakowie. Przybyłe wcześniej mogły rozgrzać się herbatą lub kawą, posilić przygotowanymi przysmakami, które serwowała Małgosia. Przy bufecie panie miały chwilę na przywitanie i pogawędkę. O godzinie dziewiątej ojciec Marek Urban, pasterzujący w zastępstwie ojca Pawła Drobota, rozpoczął modlitwę zawiązującą wspólnotę. Koordynatorką dnia była Monika, która przedstawiła pokrótce tematykę warsztatów dnia i osoby prowadzące.

Przed południem odbyły się równolegle zajęcia w trzech grupach. Joanna Tor-Gazda, projektantka ubioru, kapeluszy i coach stylu, przedstawiła zasady i przykłady (prezentacja) komponowania zestawów ubiorów, doboru kolorów w tych zestawach i racjonalnego planowania zakupów – budowania swojego stylu i swojej „szafy”, udzielała indywidualnych porad i pomagała komponować przyniesione dodatki do strojów.

Maria Krawczyk-Ziółkowska, dyrygentka, kompozytorka, wokalistka, animatorka życia muzycznego, poprowadziła drugą część warsztatów gospel. Na początku panie „rozśpiewywały się’’, ćwicząc postawę ciała, rozluźniając mięśnie twarzy. Następnie panie, podzielone na głosy, kontynuowały naukę dwóch utworów oraz poznały i nauczyły się dwóch nowych. Warsztaty niosły radość i zadowolenie śpiewającym, poznanie swoich możliwości wokalnych i pozwalały wyrazić uwielbienie Bogu.

Ewa Fus – Kubacka, socjoterapeuta i nauczyciel, poprowadziła warsztaty Bożych technik relaksacyjnych, przekazując informacje o przyczynach frustracji i sposobach wyjścia z niej, o zdrowym stylu życia, obniżaniu napięcia. Uczyła też prostych ćwiczeń rozluźniających oraz elementów masażu pleców. Część zajęć była poświęcona odpowiedziom na pytania uczestniczek w związku z tematem relaksu.

Po obiedzie i wymianie wrażeń o warsztatach rozpoczęła się część duchowa dnia. Uwielbienie w kaplicy poprowadziła Maria Krawczyk-Ziółkowska, wprowadzając -modlitewnie i co do treści -w śpiewane następnie przy jej akompaniamencie pieśni gospel, wykonywane przez uczestniczki tego warsztatu. Pieśni refleksyjne i radosne, dynamiczne i nastrojowe wyrażały podziękowanie, chwałę i wyciszenie przed Bogiem.

Eucharystia sprawowana była w intencji, jedynej tym razem, solenizantki poprzedniego miesiąca, którą objęłyśmy serdeczną modlitwą. W czasie homilii ojciec wspomniał świętego z soboty – Franciszka Ksawerego, ale nade wszystko odniósł się do czasu oczekiwania na nadejście Pana, czasu Adwentu. Ciągle tęsknimy do raju i oczekujemy, ale prawdziwe życie możemy zrealizować w pełni tylko z Jezusem. W czytaniu z Księgi Izajasza Bóg przychodzi do nas w trzech postaciach: nauczyciela, mistrza i lekarza. Naszym powołaniem jest także spełniać te funkcje w mocy Chrystusa. Ewangelia dzisiejsza ma charakter misyjny – mamy iść do tego świata, bo brakuje robotników, nauczycieli, mistrzów. Jezus może przyjść do nas nawet teraz, w każdym człowieku.

Tematem konferencji była Anna, matka Samuela i jej modlitwa w obliczu uczuć i sytuacji trudnych. Konferencję wygłoszona przez Martę poprzedziła scenka wprowadzająca w temat wdzięczności .W przejrzysty i bardzo klarowny sposób Marta przedstawiła nam życie Anny i jej etapy modlitwy w sytuacji trudnej: stanięcie przed Panem, modlitwa całą sobą, wytrwała modlitwa serca, otwarcie się na obecność i łaskę. Konferencja była przeplatana krótkimi fragmentami z Księgi Samuela oraz dwoma świadectwami – Marty i Izy, mamy malutkiej Elizki, która pięknie towarzyszyła nam podczas Eucharystii i uwielbienia. Modlitwa blisko monstrancji uleczyła serce Marty, a zaufanie w pełni Bogu oraz modlitwa całą sobą dała wolność i radość macierzyństwa Izie. Marta podkreśliła sposób, w jaki Anna, matka Samuela uczy nas modlitwy uwielbienia, koncentrując się na Bogu i zapraszając Go do działania w swoim życiu.

Podczas adoracji mogłyśmy stanąć przed Jezusem i jak Anna modlić się sercem, całą sobą, tak, aby Bóg przenikał wszystkie obszary naszego życia. W grupach dzielenia przedstawiałyśmy nasze doświadczenia początkowej straty i późniejszego wynagrodzenia jej przez Boga, próby stanięcia w obecności Pana oraz szczęśliwe wydarzenie życiowe.

Spotkanie zakończyło się podsumowaniem dnia, dzieleniem się przeżyciami i spostrzeżeniami przez uczestniczki, życzeniami świątecznymi od Małgorzaty oraz błogosławieństwem ojca. Podbudowane bliskimi kontaktami i miłością, pokrzepione Bogiem, wyruszyłyśmy do naszych domów.

Do zobaczenia w Nowym Roku!

Aut. Urszula

3 Komentarze

 1. 3 grudnia, niebo miało kolor tajemniczy a w naszych sercach było lato 🙂
  Kochana Urszulo o wrażliwym sercu – sprawozdanie w nastroju refleksyjnym…
  Gospel 2 – co tu pisać? – tak od serca – śpiewałyśmy na Chwałę Pana!
  Warsztaty styczniowe – zapisałam się na za zajęcia taneczne do s. Ani, które odbędą się 7 stycznia 2017 r. (z dobrego źródła wiem, że są jeszcze miejsca …… – inne warsztaty też są fajne).
  Konferencja (dziękuje kochana Martuniu za wszystko) – dla mnie ważna myśl „..doceniajmy to co mamy…”

  Bardzo gorąco pozdrawiam ( przyszła zima….)

  Ps. Scenka ważna ale Agnieszka jaka radość ze spotkania z Tobą – ryzykantka z Ciebie – zaproponowałaś mi herbatę a ja pije kawę 😉

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This div height required for enabling the sticky sidebar