Drogie Niewiasty, zapraszam do kącika czytelniczego, w którym będę zachęcać Was do czytania w ogóle, a w szczególności – do sięgnięcia po konkretne pozycje, według mnie ciekawe i wartościowe. I liczę oczywiście na odzew, na dzielenie się Waszymi wrażeniami z lektury!Od niedawna na krakowskich spotkaniach Dzielnych Niewiast przyglądamy się kobietom Starego Testamentu. Ostatnio mogłyśmy wysłuchać przejmującej konferencji o Rut Moabitce. I właśnie ta postać nasunęła mi pomysł na pierwszą propozycję lektury. Nie jest to jedna książka, lecz cykl składający się z pięciu części, a zatytułowany „Rodowód łaski”.  Jak wygląda jego zawartość? TAMAR jest kobietą nadziei, RACHAB jest kobietą wiary, RUT jest kobietą miłości, BATSZEBA jest kobietą, która poznała moc przebaczenia, MARIA jest kobietą posłuszeństwa. Czy coś Wam mówią te imiona? Tak, oczywiście, są to kobiety wymienione w rodowodzie Jezusa w Ewangelii św. Mateusza! Autorka, Francine Rivers, uważana jest obecnie za jedną z najlepszych pisarek chrześcijańskich na świecie. I trzeba przyznać, że ma ona niezwykły dar ożywiania i przybliżania współczesnemu czytelnikowi czasów i ludzi z odległej nawet  przeszłości.

Każda z bohaterek związana jest z ważną dla zbawienia historią. W Biblii te opowieści zostały przedstawione krótko i rzeczowo. F. Rivers potrafi je uzupełnić literacką fikcją, wzbogacić o cenne intuicje i ciekawe wątki,  nie naruszając jednocześnie biblijnego przesłania. Na końcu znajduje się materiał do osobistej refleksji i „przepracowania” przeczytanej historii, ponieważ  „nie ma znaczenia, gdzie lub w jakich czasach żyjemy –  Słowo Boże jest prawdą, która nie traci na aktualności”.

Każdą z części „Rodowodu łaski” można czytać oddzielnie, kolejność też jest dowolna. Myślę, że jeśli sięgniecie po jedną, będziecie szukać następnych. Jest to prawdziwie wartościowa literatura kobieca, a na dodatek opowiada o prapraprababkach  Pana Jezusa! Pocieszające dla nas może być to, że Zbawiciel włączył się w dzieje rodziny wcale nie idealnej, wcale nie wzorcowej: w opisywanych historiach znajdziemy bardzo niechlubne epizody – zdradę, zabójstwo, cudzołóstwo… Bóg jednak wchodzi w naszą grzeszną rzeczywistość i ją uświęca, wyprowadzając dobro z sytuacji po ludzku beznadziejnych i przeklętych.

Marta

F.Rivers, Rodowód łaski, wyd. Aetos Media

 

 

 

 


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *