10 lat temu, kiedy w kościele nie było jeszcze tylu inicjatyw i wydarzeń dla kobiet, kilka z nich i redemptorysta, o. Paweł Drobot, zebrali się w Krakowie i postanowili zorganizować dla kobiet coś niezwykłego i – jak na tamte czasy – na dużą skalę. To wydarzenie zapoczątkowało kolejne spotkania i powstanie przy Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krakowie dzieła „Dzielne Niewiasty”. W dniach 7 – 8 maja 2022 roku cieszyliśmy się 10 rocznicą i możliwością spotkania kolejny raz na Majówce dla kobiet. Jak bardzo powstanie Dzielnych Niewiast było odpowiedzią na potrzeby tamtych czasów i obecnych, widać dzisiaj, kiedy w kościele jest tyle różnych propozycji dla kobiet.

Misją tego dzieła jest wspieranie harmonijnego rozwoju kobiety w różnych obszarach. O historii powstania oraz misji dzieła można przeczytać na stronie www.dzielneniewiasty.pl. W jej towarzyszy nam Bóg i ludzie: duszpasterze – redemptoryści oraz nasi mentorzy, prowadzący warsztaty. A przede wszystkim na spotkaniach w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu było z nami razem ponad 1,5 tyś. kobiet w różnym wieku i różnego stanu. Bez tych wszystkich osób – ich obecności i zaangażowania, kapłanów i świeckich, nie byłoby 10 lat zaangażowania Dzielnych Niewiast w kościele. Tym spotkaniem chciałyśmy pokazać, że pamiętamy o każdej i każdym oraz powiedzieć, że wszyscy byli i są w naszych sercach.

Naszą majówkę zorganizowałyśmy pod hasłem: „Dzielna niewiasta – kobieta na te czasy” i do udziału zaprosiłyśmy trzy ważne dla nas prelegentki: Irenę Neumueler, Ulę Melę i s. Anię Musiał, aby podzieliły się z nami przesłaniem o kobiecie dzielnej, czyli – pięknej, bo stworzonej na obraz i podobieństwo Boga, stworzonej przez Boga; o kobiecie zaufania, która woła do Boga i Jego się chwyta, pozwalając Mu ze swojej ubogiej stajenki czynić wielkie dzieła oraz o kobiecie ciała i ducha – świadomej pragnień swojego serca, podążającej za nimi i dziękującej Bogu całą sobą za ich realizację w życiu. Majówka, oprócz tego, że jest spotkaniem, daje nam zawsze możliwość rozwoju w naszej kobiecości i odkrywaniu tożsamości. O dzielnej niewieście mówił też o. Paweł Drobot w swojej niedzielnej konferencji. Bogactwo treści i różnorodność konferencji i przekazu pozwoliły każdej z uczestniczek tego wydarzenia usłyszeć to, co dla niej ważne na obecnym etapie jej życia. Każde takie spotkanie jest też powodem, aby cieszyć się ogromną różnorodnością kobiet, ich talentów, osobowości i historii życia. Staramy się zawsze maksymalnie czerpać z tego bogactwa, dlatego również na tegorocznej Majówce nie zabrakło dzielenia w małych grupach, a konferencje przeplatały świadectwa kobiet ze spotkań Dzielnych Niewiast.

Na wstępie tego majowego weekendu poprosiłyśmy też uczestniczki, aby podzieliły się z nami swoją refleksją co dla nich oznacza bycie „dzielną”. Odpowiedzi brały udział w losowaniu nagród, co dało wszystkim dużo radości, bo przecież każda z nas jest też dzieckiem i lubi prezenty:). A oto niektóre z odpowiedzi:

Dzielna kobieta – świadoma siebie i swoich mocnych stron, ale też swojej kruchości, ufająca Bogu i Jego prowadzeniu, karmiąca się Słowem Bożym i Eucharystią. Oddana Matce Bożej, znająca swoją MISJĘ i podążająca za Duchem Świętym.

Dzielna kobieta to ta, która zaufała Jezusowi i buduje z Nim relację.

Oznacza pamiętanie o Bogu i trzymanie się Jego nie tylko w dobrych chwilach, ale i w tych trudnych, wybieranie Go jako najlepsze rozwiązanie we wszystkim, zaufanie Bogu pomimo trudnych doświadczeń, zmaganie się ze swoimi lękami, wspieranie innych we wspólnocie i korzystanie z ich wsparcia.

To kobieta z pięknym, otwartym, pełnym miłości dla Boga, siebie i innych sercem. To kobieta, która kocha, działa, inspiruje, ma radość w sercu.

Dzielna kobieta to taka, która: nie boi się ryzyka, inwestuje w siebie, nie zadowala jej minimalizm, nie zniechęca się porażką, trudności są dla niej wyzwaniem, realizuje swoje pragnienia, ale dzielna kobieta ma również prawo do błędu i daje je innym. Dzielna kobieta to ta, która kocha.

To tylko kilka z czterdziestu wypowiedzi, z których naprawdę każda zasługuje na nagrodę!

Głównym punktem dnia, zarówno w sobotę, jak i w niedzielę, była Eucharystia, sprawowana przez naszych duszpasterzy: współzałożyciela i krajowego duszpasterza Dzielnych Niewiast oraz opiekuna duchowego najpierw w Krakowie a teraz w Warszawie – o. Pawła Drobota CSsR, o. Grzegorza Ruszaja CSsR – opiekuna duchowego od początku istnienia Dzielnych Niewiast w Warszawie do 2019 r. oraz o. Witolda Hetnara CSsR – duszpasterza Dzielnych Niewiast w Krakowie do 2022 r. To wielka radość, że ważne dla nas wydarzenie, było też ważne dla kapłanów, którzy przyjechali z różnych miast nie tylko Polski:). Eucharystia była pięknym dziękczynieniem Bogu za każdą kobietę, która choć raz brała udział w naszych spotkaniach lub rekolekcjach, za owoce tych spotkań w nas – kobietach: nasz rozwój duchowy i osobisty, za każdy odkryty i wykorzystany talent, za wspólnotę, którą tworzymy i za to, że to dzieło nadal jest potrzebne kobietom, o czym świadczą nowe miejsca, w których zaczynają się spotykać.

Nasza Majówka była też próbą odpowiedzi, a może zastanowienia się nad misją, jaką dzisiaj ma do spełnienia kobieta świadoma swojej tożsamości. Odbyło się to podczas ciekawego panelu dyskusyjnego z udziałem naszych gości, prowadzonego przez Marię Górczyńską z Radia Warszawa oraz Renatę Godek z DN. Temat panelu: „Kobieta świadoma misji”. O bogactwie, o którym już wspominałyśmy, świadczy to, że żadna z wypowiedzi i opinii nie wykluczała drugiej, ale dopełniały całość.

Naszemu kobiecemu wydarzeniu towarzyszyła piękna oprawa muzyczna oraz modlitwa tańcem w wykonaniu diakonii tańca z Krakowa pod przewodnictwem s. Ani. Przy tej okazji nie mogło też zabraknąć pysznego tortu i drobiazgów, które współtworzyły niezapomniany klimat. Jednak atmosferę, jak zawsze, tworzyły głównie uczestniczki naszej majówki, za co jesteśmy im bardzo wdzięczne.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This div height required for enabling the sticky sidebar