Tytułowy temat, który był przedmiotem warsztatu prowadzonego przez doktora Artura Mnicha podczas październikowego spotkania Dzielnych Niewiast w Krakowie, dotyczy każdego. Ludzie interesowali się nim od wieków i interesują się nadal. 

Znane są przeróżne diety, ćwiczenia fizyczne mające niwelować skutki naszego nierozsądnego objadania się. Stosują je kobiety, które chcą schudnąć lub przytyć aby dorównać ideałom. Kobiety nieakceptujące siebie, niekochające własnego ciała, przecież ono przecież darem. Jest dobre.  Na co dzień być może nie zdajemy sobie sprawy jak wielkie możliwości daje nam fakt posiadania przez nas fizycznego ciała.

Dopiero postawa akceptacji samego siebie, miłości samego siebie jest postawą zdrową. Możemy wtedy stosować różne diety czy ćwiczenia fizyczne, aby poprawić nasze samopoczucie i wygląd. Ale nie może być tak, że ograniczamy pokarm z nienawiści do samych siebie, dlatego że nie podoba nam się to kim jesteśmy i jak wyglądamy.

Na warsztatach o diecie zostało podkreślone, że najważniejsze jest słuchanie własnego ciała i jego objawów. Jeśli po jakimś rodzaju pożywienia czujemy się źle, jesteśmy ospali, jest to dla nas sygnał że być może powinniśmy z niego zrezygnować. Na pewno znajdziemy również takie pokarmy po których będziemy czuć się lepiej. Z pozoru wydaje się to oczywiste, ale w praktyce niestety pojawiają się problemy. Ludzie żyjący w ciągłym pośpiechu przestali słuchać co ich ciała chcą im zakomunikować. Potrzeba cierpliwości do samego siebie, być może nie od razu będziemy umieli trafnie interpretować wszystkie sygnały. Być może będzie nam trudno cokolwiek usłyszeć.

Więc… jak zacząć?

Na początku modlitwa dziękczynienia za to że w ogóle żyjemy. Że mamy ciało. Oddychamy. Ciało to dar. Przez nie możemy kochać i przyjmować miłość od innych.

Modlitwa przed jedzeniem.

Jedzenie bez pośpiechu. Z szacunkiem do samego siebie. Jem, ponieważ chcę żyć.

,,Modlitwa przed jedzeniem jest odcięciem świata zewnętrznego i skupieniem się na jedzeniu, ponieważ wchłaniamy je do swojego wnętrza” – zwraca uwagę na rolę modlitwy przed jedzeniem dr Artur Mnich.

Może warto sobie uświadomić, że gdyby tego jedzenia zabrakło, umarlibyśmy z głodu? Jest to skrajna sytuacja, ale historia pokazuje że może się wydarzyć. Śpiewamy w modlitwie: ,,od powietrza, głodu, ognia i wojny – wybaw nas Panie”. Jak wielkim cierpieniem jest głód…

Nie jest łatwo podać dla każdego gotową receptę co powinien się jeść . Ogólna wskazówka jest taka,  że dobre dla naszego organizmu są te pokarmy, które daje natura w określonych porach roku, w klimacie w którym żyjemy. Z tego powodu lepszym wyborem na czas jesieni będzie dynia, pory, buraki, brokuły niż na przykład pomarańcze sprowadzane z odległych krajów. Natura ma swój rytm, któremu my ludzie także podlegamy. Tylko czy potrafimy to dostrzec?

Podsumowując, pierwszą i najważniejszą sprawą w żywieniu jest akceptacja własnego ciała. Dostrzeżenie ile możliwości ono nam daje. Później uczenie się słuchania sygnałów swojego ciała. Dbanie o to aby czuło się dobrze. Jedzenie bez pośpiechu. Jest to zdrowa miłość siebie samego, szanowanie daru ciała który otrzymaliśmy. Jeśli będziemy czuły się dobrze i zdrowo, będzie nam łatwiej stawić czoło problemom i wyzwaniom. Będziemy miały więcej siły. Siły do tego aby kochać siebie i innych.

Tekst: Monika. Zdjęcia: Pixabay

2 Komentarze

  1. Przeczytałam z uwagą. Zgadzam się z każdym stwierdzeniem. Równocześnie z własnego doświadczenia dopowiem, że nie jest łatwo zmienić swoje nawyki żywieniowe. Trzeba mieć cierpliwość do siebie, a nawet nastawić się na długi okres wychodzenie ze złych schematów. Ja już sporo zmieniłam, ale jeszcze pewne upodobania pozostały i sprawiają mi trudność.
    Wiem jednak, do czego dążę i walczę o swoje zdrowie, oraz o dobre i mądre żywienie.
    Bardzo dziękuję za wpis, bo przybliża tematykę, która jest ważna.
    Pozdrawiam Dzielne z Krakowa!

  2. w całej krasie Piękno – ten temat i tak ujęty i Osoba Prowadząca niewiasty dzielne w tenże temat ŻYCIA.
    Dobrze jest przeczytać, ale może uda się i w Warszawie pośród DZIELNYCH’NIEWIAST zrobić powtórkę. /jagoda/

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This div height required for enabling the sticky sidebar