Pierwsze krakowskie, powakacyjne spotkanie Dzielnych Niewiast rozpoczęło się z lekkim poślizgiem: po 2-miesięcznej przerwie potrzebowałyśmy więcej czasu, by się sobą nacieszyć i wygadać Również bufetowy stół pełen smakołyków – ciast, owoców i pysznych past kanapkowych tak bardzo zachęcał do chwili poczęstunku!
Po wspólnej modlitwie prowadzonej przez Ojca Pawła i garści ogłoszeń podanych przez Monikę, która tym razem była koordynatorką spotkania, podzieliłyśmy się na 3 grupy warsztatowe.

Wrześniowe propozycje były bardzo zróżnicowane: chyba największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty „Jak być skuteczną?”, prowadzone przez dra Jerzego Kołodzieja. Mottem zajęć było intrygujące stwierdzenie „Ograniczenia są w nas, a my mamy wszystko, co jest nam potrzebne”.
Dzielne Niewiasty uczestniczące w warsztatach miały okazję zastanowić się nad przyczynami od których zależy ich los; rozważyć, czym jest wolny wybór i dowiedzieć się, jak wyznaczać sobie cele. Dr Kołodziej przekonywał, że w dzisiejszych czasach „mamy za dużo czasu i pieniędzy” by realizować swojej cele, choć zapewne większość z nas uważała dotychczas, że jest wręcz przeciwnie.
Te zajęcia były pierwszymi z cyklu warsztatów poświęconych przedsiębiorczym kobietom – Dzielne Niewiasty z niecierpliwością oczekują już na kolejne spotkanie w październiku.

Zajęciami, które również będą mieć swoją kontynuację w przyszłym miesiącu były warsztaty zielarskie. Pani dr Monika Fijołek odkryła przed Dzielnymi Niewiastami właściwości i sekrety wielu roślin, które dotychczas mogłyśmy traktować wyłącznie jako przyprawy lub rośliny dekoracyjne. Warsztaty pozwoliły nam poznać różnorakie zastosowania ziół w kuchni i domowej apteczce – dr Fijołek nie tylko podała przepisy wielu niespotykanych potraw jak „pesto z pietruszki”, „zupa z majeranku” czy „herbatka z cynamonu”, ale też umożliwiła wypróbowanie tych receptur w praktyce. Mamy nadzieję, że podczas następnego spotkania Dzielne Niewiasty poczęstują nas samodzielnie przygotowanymi zdrowymi przysmakami!

Trzecia grupa warsztatowa, prowadzona przez s. Annę Musiał RSC uwielbiała BOGA tańcem i modlitwą. Prawdę mówiąc – początkowo – wiele Dzielnych Niewiast skupiało się jedynie na liczeniu kroków: „raz-dwa-trzy-brush – dwa do przodu – dwa do tyłu – obrót” i patrzeniu na nogi. Siostra Anna cierpliwie i z humorem tłumaczyła znaczenie poszczególnych gestów i układów tanecznych oraz pomagała nam w utrzymaniu rytmu. I po pewnym czasie – radość ze wspólnego tańca, poddanie się prowadzeniu pięknej muzyki i słuchanie sercem sprawiły, że taniec stał się rzeczywiście naszą modlitwą, uwielbieniem BOGA i dziękczynieniem Mu za dzieło Dzielnych Kobiet:
Jezus Chrystus moim królem jest! Alleluja!
On kocha mnie!
On kocha mnie!
Alleluja!

Duchową część wrześniowego spotkania rozpoczęłyśmy modlitwą uwielbienia – pięknie prowadzoną przez Irenkę.
Msza święta, która zawsze jest centralnym punktem spotkań Dzielnych Niewiast, pomogła nam poczuć, że prawdziwą wspólnotę tworzymy dzięki uczestniczeniu w Ofierze Eucharystycznej Jezusa Chrystusa. To ON nas pierwszy ukochał i zaprasza do wspólnego stołu. W homilii o Paweł zwrócił uwagę na talenty otrzymane od BOGA, dzięki którym możemy realizować swoje pasje. Podpowiedział, że każdy talent należy „odnaleźć, ucieszyć się nim i służyć tym talentem innym”. Ta homilia była wprowadzeniem do popołudniowej konferencji o. Pawła.

We wrześniu rozpoczęliśmy cykl konferencji formacyjnych dotyczących zagadnień związanych z naszą relacją do BOGA, a pierwszym z nich była oczywiście MIŁOŚĆ!
Miłość nadaje sens naszemu życiu i jest jednym z najgłębszych pragnień serca każdego człowieka. BÓG chce naszego szczęścia; stworzył nas, abyśmy były szczęśliwe.
BÓG – dobry Ojciec – pragnie nas przytulić do Swojego serca, chce abyśmy odczuły i przyjęły Jego miłość i promieniowały nią na innych.
Każda z Dzielnych Niewiast mogła usłyszeć słowa BOGA: „ Ukochałem cię odwieczną miłością, dlatego też zachowałem dla ciebie łaskawość” [Jer 31,3] – wypowiedziane bezpośrednio do niej i spojrzeć na siebie tak ja ON patrzy na każdą z nas: z miłością, akceptacją, czułością.
Mogłyśmy też wyrazić BOGU wdzięczność za to, jakimi nas stworzył, za wszystkie dary i talenty, które od Niego otrzymałyśmy.

Wspólnie wykonałyśmy „Boży ogród” pełen kwiatów, z których każdy był naszym podziękowaniem za to, co dostrzegamy w sobie jako dobre, piękne, wyjątkowe – stworzone przez BOGA z miłości i do miłości. Konferencję zakończył swoisty rachunek sumienia i zadanie domowe : odpowiedz sobie na pytania: „Co oznacza dla Ciebie, że nie jesteś przypadkiem na tym świecie, lecz BÓG cię chciał nadal chce?
„Czy zastanawiałaś się kiedyś nad tym, że Bożą miłość przemienia twoje serce?”

Co możesz konkretnie wymienić, aby podziękować BOGU za to, że stworzył Cię tak pięknie?”

Oby każda Dzielna Niewiasta znalazła przynajmniej jedną koleżankę/znajomą, z którą będzie mogła podzielić się przeżyciami ze naszego spotkania i zaprosić ją na kolejne!

Powierzajmy Naszemu Ojcu i Matce Najświętszej dzieło Dzielnych Niewiast: niech nasza misja przynosi dobre owoce!

Przygotowała Ewa R.

4 Komentarze

 1. Ewo dziękuję za piękne sprawozdanie 🙂
  Każde spotkanie DN jest szczególnym spotkaniem z Bożą Miłością, jest jak Święto. W tym nastroju świątecznym trwam nadal i biegnę z radością, z tęsknotą na Eucharystię co dzień
  Pozdrawiam i łączę się w modlitwie z Wami kochane Siostry DN 🙂

 2. Pierwszy raz brałam udział w spotkaniu Dzielnych Niewiast i myślę, że będę tam już przyjeżdżać co miesiąc. Na sobotnim spotkaniu było niesamowicie. Można było porozmawiać z innymi siostrami, pomodlić się, usłyszeć wspaniałą konferencję ojca Pawła na temat miłości. Jak wiemy w dzisiejszych czasach pojęcie miłości do siebie jest bardzo zniekształcane. Zarówno w kwestii miłości do siebie jak i do bliźnich. Trzeba się karmić dobrymi słowami, Prawdą, którą można usłyszeć na tych spotkaniach. Chwała Panu za dzieło Dzielnych Niewiast 🙂

 3. Ewa, Niewiasto o kochającym i pięknie uśmiechniętym Sercu, podzielam zdanie Ann/piękne sprawozdanie – fajnie piszesz 🙂

  Kochane Dzielne: Ann, Ewuniu, Kasiu – zgadzam się z Wami – Dzieło DN, wszystkie wpisy, świadectwa, komentarze, wiersze itd. – są pełne miłości do: Pana Boga, kochanej Maryi i drugiego człowieka!

  Pozdrawiam z miłością i radością

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This div height required for enabling the sticky sidebar