Marzenia się spełniają. Mija właśnie miesiąc od spotkania, pod wrażeniem którego wciąż jesteśmy.


Lekarz – WANDA PÓŁTAWSKA – Dzielna Niewiasta, dzisiejsza jubilatka, którą nosimy z wdzięcznością w sercu i pamiętamy w modlitwie, szczególnie dzisiaj, 2-go listopada, w dniu urodzin.

Jej ręce pełne dobrych uczynków. Talenty otrzymane od Pana Boga pomnożone obficie, hart ducha, biografia imponująca:

– harcerka,

– więźniarka obozu koncentracyjnego Ravensbrüc,

– wykładowca,  

– była członkiem Papieskiej Rady ds. Rodziny i Papieskiej Akademii pro Vita.

– popularyzatorka nauczania Jana Pawła II o świętości małżeństwa i rodziny,

–  autorka niemal czterystu publikacji z zakresu psychiatrii, ochrony życia nienarodzonego, chorych i starszych, problematyki czystości i jej zagrożeń, małżeństwa i rodziny,

 – w 1967 r. zorganizowała i przez 33 lata kierowała Instytutem Teologii Rodziny, szkoląc narzeczonych, młode małżeństwa i duszpasterzy,

–  laureatka licznych odznaczeń, w tym medalu papieskiego „Pro Ecclesia et Pontifice”, oraz Orderu Orła Białego;

– doktor honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz honorowa obywatelka Lublina.

Dzisiaj w intencji dr Wandy Półtawskiej była sprawowana Eucharystia w Bazylice Watykańskiej, której przewodniczył ks. Tomasz Lubaś. Natomiast  3. listopada o godz. 11.00 w Bazylice Mariackiej w Krakowie Mszę św. w intencji jubilatki odprawi abp Marek Jędraszewski.

„Życie dla życia – tak przyjaciel dr Półtawskiej streścił w kazaniu misję, jaką realizuje ona całym swoim życiem. Życie dla życia na trzech poziomach. Pani Wanda należy bowiem do tych lekarzy, którym zależy nie tylko na tym, aby człowiek się urodził, ale także troszczy się, aby po Bożemu przeżył on swoje ziemskie życie, a po śmierci mógł żyć szczęśliwie z Bogiem w niebie” – mówił, przypominając m.in. konsekwentne promowanie przez dr Półtawską tzw. „genalogia divina”, mówiącej o boskim pochodzeniu człowieka i będącej odpowiedzią na dylematy moralne i obyczajowe dotyczące życia ludzkiego.”

A oto „echo serca” DN uczestniczących w spotkaniu 03.10.2021 z  Panią Wandą Półtawską.

Monika M. –  W świadectwie Pani Wandy szczególnie urzekła mnie jej postawa wobec Boga jako Stwórcy. Wielokrotnie podkreślała, że kobiety nie wiedzą kim są i to jest ich problem. Tłumaczyła, że nie chodzi o to, żebyśmy same siebie w jakiś sposób zdefiniowały, ale o to, byśmy odkryły plan Stwórcy. Nie musimy wymyślać tego kim jesteśmy, powinnyśmy się tego tylko dowiedzieć. Pani Wanda poleciła nam czytać pisma Św. Jana Pawła II i zapoznać się z przedstawioną w nich definicją człowieka- mężczyzny, kobiety i ich powołania takim jak widzi to Stwórca.” 

Ania N. – Zapamiętałam z tego niezwykłego spotkania kilka zdań. Najpiękniejsze jest dla mnie to: „Jesteś stworzona na zawsze” . Bardzo dotknęły mnie słowa o przeszłości, że jest nietykalna i właśnie dlatego tak ważne jest to co teraz. ” Dbaj o to , co teraz, bo twoja przeszłość zostanie z tobą na zawsze”. – Podzieliłam się tą mądrą radą z moimi uczennicami, które przez swoje dotychczasowe wybory znalazły się w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym. I ku mojemu zaskoczeniu, okazało się, że one już to wiedzą, a Pani dr Wanda Półtawska jest znaną im postacią. Następna myśl idzie dalej: ” Nie ma sposobu, żeby nie było, ale jest sposób aby oczyścić się z grzechów – sakrament spowiedzi”. Oczywiste? A jednak zapisałam: ” zostaw Bogu swoje grzechy” . Dlaczego akurat to mnie zatrzymało? Nie wiem do dziś. Mocno, radykalnie brzmiały słowa Pani Wandy o tym, że trzeba zaadresować swoje życie, że człowiek ma wiedzieć po co działa. ” Ty odpowiadasz za swoje życie”, „to ty masz rozpoznać, co masz zrobić ze swoim życiem” , ” jesteś taki jak twoje czyny” , ” życie jest przeciwko lenistwu”, ” działaj miłosiernie”, ” trzeba nauczyć się prawdy o sobie”… Usłyszałam . Zapisałam. Odczytuję co jakiś czas. Zostaje to, co najtrudniejsze – opcja: zastosuj… Bardzo jestem wdzięczna Bogu, Pani Wandzie Półtawskiej i Dzielnym za ten dar spotkania w Krakowie, z widokiem na Kościół Mariacki.

Ewa S. – Słowa , które szczególnie zapadły mi w sercu: „zaadresuj swoje życie , rozpoznaj co jest dla ciebie. Każda z was ma napisany życiorys przez Pana Boga  – odczytać, realizować, cieszyć się. Nauczyć się, żeby codziennie uratować jednego człowieka od: smutku, od głupoty.  Wychowywać mężczyzn – po to jesteście stworzone.” Zapytałam skąd brać siłę, bo ciężko jest czasem –  odpowiedziała : „ siła, która jest stwórcza, to jest podziw,  jak będziecie tylko krytykować ludzi, nic nie osiągniecie”.

Tetiena V. – Jestem zachwycona osobowością Pani Wandy. Wszystko co mówiła było w duchu Ewangeli z dnia 03.10.  I czytanie- Stworzenie niewiasty Rdz.2, 18-24; Hbr 2, 9-11- „ … jak ci, którzy maja być uświęceni, od Jednego wszyscy pochodzą”; Ewangelia Mk 10, 2-16 „Co Bóg złączył człowiek niech nie rozdziela”. Mieliśmy przywilej rozmawiać ze świętą Osobą na wskroś przesiąkniętą modlitwą. Z tego wszystkiego zdałam sobie sprawę dopiero dzień po spotkaniu, jak zajrzałam do czytań z dnia.

Marzena W.- „ Mogę podziękować tak od serca za przepiękne spotkanie, które pozostanie na długo w pamięci”.

Anna K.- Pani Wanda Półtawska, prawdziwa Dzielna Niewiasta, imponująca wiedza. Nawiązywała do nauczania Jana Pawła II , omawiając pokrótce te dokumenty papieskie, które były szczególnie skierowane do kobiet, mówiące o ich godności, powołaniu i misji. Słowa, które utkwiły mi szczególnie w sercu: „ Nie zmarnujcie młodości.  Nie jesteś byle kim. Twoja działalność tworzy, można powiedzieć, twoją tożsamość. Nie bądź prokuratorem w swojej rodzinie, lecz kochającą kobietą. Człowiek nie rodzi Świętym, ale się nim staje…”

Irena B.- Dla mnie Pani Wanda Półtawska, to Niewiasta o odważnym i walecznym sercu, nie boi się mówić prawdy! Niesamowity Autorytet. Na spotkaniu kilka razy powtórzyła: „ Dla Boga jesteś ważna/y. Nie jesteś byle kim więc nie żyj byle jak.”- Warto zapamiętać . Dziękuję z całego serca za to spotkanie.

Monika S.- Spotkanie z Panią Wandą Póltawską było dla mnie ogromną przyjemnością, zaszczytem i prawdziwą ucztą intelektualną, poruszyła praktycznie wszystko, co w kobiecości najważniejsze. To był dobry czas. Chwała Panu !

https://www.youtube.com/watch?v=VJ1knSBtnuk

https://www.youtube.com/watch?v=zhyuIAprWsY

https://m.niedziela.pl/…/W-holdzie-dla-Wandy-Poltawskiej

Źródła:

stacja7.pl

niedziela.pl

1 Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This div height required for enabling the sticky sidebar