Królowa Różańca Świętego. Skarb cz.2

Opublikowane przez Weronika w dniu

„Jestem Królową Różańca Świętego, przyszłam upomnieć ludzkość, by grzechami swymi nie obrażała Boga, by się nawróciła, by odmawiała różaniec.” (z objawień fatimskich).

Dzień 7. października – czcimy Królową Różańca Świętego. To święto zostało ustanowione w rocznicę bitwy pod Lepanto (1571), kiedy państwa Świętej Ligi skupione wokół Państwa Kościelnego pokonały flotę Imperium Osmańskiego. Wygrana ta zakończyła zagrożenie turecką ekspansją i prześladowaniami chrześcijan na terenie Italii.

Przed rozstrzygającą walką, papież Pius V wezwał wiernych do odmawiania różańca. Bitwa na morzu trwała cały dzień, w tym czasie ulicami Rzymu kroczyła procesja odmawiając różaniec, prowadzona przez Ojca Świętego, na jej czele niesiono obraz Matki Boskiej Śnieżnej, pochodzący z bazyliki Santa Maria Maggiore w Rzymie.

ikona Matki Bożej Śnieżnej, Salus Populi Romani

 Do zwycięstwa pod Lepanto przyczyniła się nagła zmiana kierunku wiatru, przyjęta za cudowną ingerencję Matki Bożej będącą konsekwencją modlitwy różańcowej. Od tego czasu obraz Matki Boskiej Śnieżnej złączył się na stałe z nabożeństwem różańcowym i otrzymał nazwę Matki Boskiej Zwycięskiej.

Papież Pius V dekretował święto Matki Boskiej Zwycięskiej, które w 1572 r. , Grzegorz XIII przemianował na święto Matki Boskiej Różańcowej.

Święto Matki Bożej Różańcowej rozszerzyło się na cały Kościół, po tym, jak odniesiono kolejne zwycięstwo w bitwie nad Turkami, tym razem pod Belgradem (1716 r.). Pozwolenie wydał papież Klemens XI, w podzięce za ocalenie przed muzułmańską nawałą.                                                                                      

W roku 1883 zostało wprowadzone, przez papieża Leona XIII, wezwanie „Królowo Różańca świętego – módl się za nami”  do Litanii Loretańskiej. Dwa lata później papież zalecił, aby przez cały październik odmawiano w kościołach różaniec.   

Na świecie znajdują się liczne miejsca nazywane sanktuarium Matki Bożej Różańcowej, w większości` związane z zakonem dominikańskim, w którym modlitwa różańcowa ma szczególne znaczenie i według legendy założyciel dominikanów – św. Dominik Guzmán – otrzymać miał różaniec od Matki Bożej w objawieniu jakiego doświadczył.

Współcześnie kult modlitwy różańcowej związany jest z kultem i objawieniami Najświętszej Maryi Panny z Lourdes oraz Matki Bożej Fatimskiej. Jednym z przesłań przekazanych w czasie objawień była prośba o nieustanną modlitwę różańcową.

 Kult Matki Bożej Różańcowej znalazł wyraz w ikonografii, nie wykształcił się jednak nowy typ wizerunku Maryi. Zaadoptowano już te istniejące, wyposażając je w insygnia nabożeństwa różańcowego. Najbardziej popularne są wizerunki maryjne nawiązujące do schematu Niewiasty Apokaliptycznej, pochodzącej z wizji św. Jana.  Druga grupa przedstawień ukazuje scenę przekazywania różańca św. Dominikowi (lub innym świętym dominikańskim) przez Matkę Bożą.

Szczególne formy modlitwy różańcowej to:

* Żywy Różaniec- jego celem jest wspomaganie misji, założycielką jest bł. Pauline –Marie Jaricot;

* Róże różańcowe- w określonych intencjach ( za dzieci, małżonków, itp.);

* Nowenna pompejańska- jedna z najbardziej znanych modlitw. Niektórzy mówią na nią „pompejanka” lub „nowenna nie do odparcia”. Trwa ona 54 dni. Napisał ją bł. Bartolo Longo, a zaaprobował Leon XIII.

obraz Matki Bożej Pompejańskiej

     Są dwie modlitwy w Kościele Katolickim zdolne wstrząsnąć niebem i ziemią – to Msza Święta i Różaniec.

Królowo Różańca Świętego módl się za nami.

Źródło tekst, foto:

pompejanska.rosemaria.pl

dzielneniewiasty.pl/skarb-cz-1

brewiarz.pl

muzeumetnograficzne.rzeszow.pl

pl.wikipedia

                                                   


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *